Wiatrak w Twoim ogrodzie - ciekawa dekoracja, którą możesz wykonać samodzielnie

Jesteś tutaj:

Wiatrak w Twoim ogrodzie - ciekawa dekoracja, którą możesz wykonać samodzielnie

3,3/5 (113 ocen)

Koszty zakupu małej architektury niekiedy znacznie przewyższają możliwości finansowe nawet doświadczonych ogrodników. Stąd wielu podejmuje trud samodzielnego wykonawstwa – pośród nich Ci, którzy decydują się na zrobienie wiatraka do przydomowego ogrodu. Co można od nich podpatrzeć?


Wybór materiału


Przed rozpoczęciem skonstruowania wiatraka ogrodowego z pewnością poszukuje się porad i wytycznych dotyczących konstrukcji. Jednak oprócz tego istotny jest także materiał, z którego będzie ona wykonana. Powszechnie wykorzystywanym materiałem  do budowy przydomowych, ozdobnych wiatraków jest oczywiście drewno. Poza nim można zdecydować się na konstrukcję metalową lub na łatwe w obróbce tworzywo sztuczne.


Drewniany


Wskazówki związane z drewnianym wiatrakiem ogrodowym bazują nie tylko na gatunku drewna, ale również na sposobie wykonania połączeń i zastosowanych narzędzi. Podążając w tą stronę warto wiedzieć, że wiatraki ogrodowe wykonywane są przede wszystkim z drewna sosnowego. Jednak nie oznacza to, że nie można wykonać ich z gatunków drewna liściastego. Podstawą jest oczywiście zaimpregnowanie poszczególnych elementów – tak, aby nie służyły nam wyłącznie przez jeden sezon.


Elementy wiatraka ogrodowego:

  • fundamenty
  • konstrukcja wieży
  • dach wieży
  • skrzydła


Małe pod względem gabarytowym wiatraki z wieżami nie wymagają wykonania fundamentów. Służą one bowiem jako dodatkowa ozdoba, którą można schować w czasie zimy. Jednak w przypadku większych konstrukcji warto wykonać fundament. Wymagane jest przygotowanie podłoża, czyli wybranie warstwy humusu, osadzenie betonowych słupów i zamocowanie do nich drewnianych belek. Dzięki fundamentowi konstrukcja wiatraka będzie bardziej trwała i stabilna. Nie groźna okaże się dla niej działająca siła zmiennych obciążeń – takich jak obciążenie wiatrem czy śniegiem. Ponadto tak osadzony wiatrak będzie cieszył oczy domowników i gości przez cały rok.

Do zbudowania wiatraka wykorzystuje się przeważnie listwy drewniane oraz sklejki wodoodporne. W zależności od wielkości konstrukcji należy zwymiarować je tak, aby pokrywały się z planowanym zamierzeniem. Najlepiej rozpocząć oczywiście od projektu konstrukcji i obliczenia ilości materiału. Trzeba wiedzieć, że nawet wiatraki wykonywane samodzielne coraz rzadziej pozbawione są ozdobnej wieży. Stanowi ona bowiem akcent upiększający przydomowy ogród.

Drewniane skrzydła wiatraka (nazywane również łopatami) osadzone są w górnej części wieży. Najwięcej umiejętności technicznych z pewnością wymaga zamontowanie skrzydeł wiatraka, które powinny być wprowadzane w ruch pod wpływem działającej siły wiatrowej. Przydaje się tutaj łożysko (ma na celu zmniejszenie tarcia) oraz oś – dzięki nim drewniane łopaty nie będą elementami statecznymi. Warto wiedzieć, że skrzydła w wiatrakach nie mogą być ustawiane pod kątem prostym, ponieważ wymagane jest za stworzenie kąta natarcia. Wtedy działająca siła aerodynamiczna będzie powodowała ruch elementów. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz