Wiatrak w Twoim ogrodzie - ciekawa dekoracja, którą możesz wykonać samodzielnie

Jesteś tutaj:

Wiatrak w Twoim ogrodzie - ciekawa dekoracja, którą możesz wykonać samodzielnie

3,2/5 (112 ocen)

Nieco bardziej skomplikowany  w wykonawstwie okazuje się taki montaż  skrzydeł, aby kręciły się one również w czasie bezwietrznej pogody. Wtedy to należy wyposażyć  konstrukcję wiatraka również w silnik elektryczny.

Zamiast typowego wiatraka drewnianego można przystroić ogród lub balkon tzw. świderkami. Ich wykonanie okazuje się jeszcze prostsze niż budowa tradycyjnej ozdoby. Wystarczy jedynie zakupić listewki (np. o grubości 1 cm i szerokości 2 cm). W każdej z listewek wykonać otwór i powkładać  na przygotowany wcześniej pręt (od niego uzależniona jest długość kręciołka) z zabezpieczeniem dolnej części – czynność jest podobna do nawlekania korali na nitkę. Po nałożeniu wszystkich elementów drewnianych ozdobie nadaje się kształt zbliżony do elipsy. Następnie przekręca się każdą listewkę i powstaje przestrzenny świderek. Po zabezpieczeniu pręta z drugiej strony montuje się łożysko i gotowy kręciołek można zaczepić chociażby do ogrodowego trejaża.


Metalowy


Zbudowanie tradycyjnego wiatraka ogrodowego, którego skrzydła będą wykonane z metalu przebiega podobnie. Warto jednak zaznaczyć, że bardzo często wiatraki metalowe mogą być wykonane w formie stelaży dla rozrastającej się roślinności. Skonstruowany z prętów metalowych szkielet można obsadzić pnączami lub zakryć roślinnością sztuczną. Warto pamiętać, że jedynie roślinność sztuczna pozwoli na działanie ruchomych skrzydeł.


Plastikowy


Z pewnością najmniej problemów związanych z konstruowaniem wiatraka pojawi się w przypadku konstrukcji z tworzyw sztucznych. Pomimo tego, że drewno sosnowe jest  łatwe w obróbce i elastyczne to i tak przyczynia się do dłuższego czasu wykonania.

Z tego względu najprostszym wiatrakiem może okazać się ten, który będzie stworzony z plastikowych butelek po wodzie mineralnej. Taka konstrukcja nie wymusza skomplikowanego działania, dzięki czemu może być zrobiona (przy niewielkiej pomocy rodziców) nawet przez 7-latka. Butelki należy zamocować na przygotowanym pręcie, a z bocznych ścianek wyciąć cztery otwieralne okienka. Ze względu na wydawany dźwięk  (w czasie nawet niewielkiego wiatru) takie wiatraki są często wykorzystywane podczas walki z kretami. Nie są one jednak tak estetyczne i komponujące się z ogrodem jak wiatraki drewniane.
 

Koniecznie zobacz