Kominek w salonie - w poszukiwaniu inspiracji

Jesteś tutaj:

Kominek w salonie - w poszukiwaniu inspiracji

3,4/5 (5 ocen)

Poszukując inspiracji do swojego domu nie można pominąć salonu, w którym znajduje się kominek. Warto szukać świeżych pomysłów, odmieniających klasyczny czy nowoczesny kominek. Na czym można się wzorować?


Usytuowanie


Jedną z ważniejszych podejmowanych decyzji jest określenie lokalizacji kominka w salonie. W zależności od wybranego modelu niezbędne okazuje się to już na etapie projektowym. Co należy uwzględnić?

Jak wiadomo nie każdy salon wygląda tak samo, pomimo tego z każdego  można wydobyć piękno, dzięki właściwej lokalizacji kominka. Zazwyczaj zajmuje on centralne miejsce przy ścianie, co znacznie ułatwia wyeksponowanie jego walorów. Kominek w centralnej części salonu stanowi równocześnie wyzwanie w zakresie przemyślanej lokalizacji telewizora. W modnych obecnie aranżacjach kominek nie rywalizuje z telewizorem – wręcz przeciwnie ich wzajemne ulokowanie nie powinno zmierzać do ograniczenia funkcjonalności żadnego z nich. W związku z tym nie powinno lokalizować się telewizora naprzeciw kominka, gdyż płomienie będą odbijały się na tafli ekranu telewizora.

W przypadku niewielkich salonów coraz chętniej telewizory umieszczane są w szafach, dzięki czemu w małym powierzchniowo pomieszczeniu nie powstaje chaos. Funkcjonalnym rozwiązaniem jest także inwestycja w kominek narożny, który pozwala na wykorzystanie wolnej przestrzeni. Nowoczesne kominki narożne charakteryzują się prostymi kształtami - dzięki nim nie stanowią dodatkowego obciążenia wnętrza.

Z pewnością znacznie więcej możliwości lokalizacyjnych daje nowoprojektowany salon, którego powierzchnia niekiedy przekracza kubaturę kawalerki. Przystępując do aranżacji można wykorzystać sąsiednie ściany lokalizując w odrębnych miejscach kominek i telewizor. Ponadto ciekawą propozycją okazuje się wyeksponowanie całego kominka, którego konstrukcja naturalnie oddziela salon od jadalni. Coraz chętniej bowiem rezygnuje się z całkowitego oddzielenia części wypoczynkowej i jadalnianej. Kominek powoduje ich praktyczne połączenie, które przykuwa uwagę licznej grupy inwestorów. Kominek w salonie usytuowany naprzeciwko kanapy pozwala na spędzanie jesiennych, zimowych wieczorów w przytulnym i ciepłym mikroklimacie. Widniejące zarówno w małych jak i przestronnych salonach kominki przyczyniają się do poprawy samopoczucia. Zgodnie z zasadą feng shui domowe kominki utożsamiane są z ogniem, a zatem z energią oraz siłą.

Kominek w salonie

Kominek w salonie


Nowoczesny kontra tradycyjny


Dostarczenie wrażeń aranżacyjnych nie powinno bazować wyłącznie na odnalezieniu miejsca w salonie na kominek. Równie ważne z punktu widzenia zachowania zasad dobrego stylu niezbędny okazuje się wybór samego kominka.
Tradycyjne kominki w salonie wymagają zastosowania naturalnych materiałów. Warto zatem połączyć ceglaną ścianę z tego rodzaju kominkami.

W zakresie materiałów najlepiej sprawdza się:

  • ceramika
  • kamień
  • drewno

 

Kominki rustykalne to doskonała alternatywa dla dużych salonów. Należy podkreślić, że nie zajmują one mało miejsca, w związku z czym nie są dobrą propozycją dla niewielkich pomieszczeń. Kominki uzupełnione materiałami kamiennymi i drewnianymi są popularnym rozwiązaniem w domach góralskich.  Ważne jest, aby współgrały z pozostałym wyposażeniem salonu takim jak: drewniana podłoga, stół czy krzesła. Dostępność różnych odcieni drewna pozwala na zapewnienie przestronności i jasności. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz