Kominek dwustronny - harmonijnie scala pomieszczenia

Jesteś tutaj:

Kominek dwustronny - harmonijnie scala pomieszczenia

3,9/5 (9 ocen)

Nowoczesne rodzaje kominków pozwalają na obserwację paleniska w dwóch pomieszczeniach, dzięki czemu zostaje poszerzona funkcjonalność kominków przy równoczesnym zachowaniu walorów estetycznych. Co należy wiedzieć o kominkach dwustronnych?


Oryginalne inspiracje


Kominek dwustronny jest ciekawym rozwiązaniem aranżacyjnym - pozwala na harmonijne scalenie pomieszczeń. Warto jednak podkreślić, że nie zawsze ściana, na której znajduje się kominek, stanowi jedynie optyczny łącznik pomiędzy salonem i jadalnią /kuchnią. Coraz chętniej i śmielej podejmowanym krokiem aranżacyjnym jest połączenie za pomocą kominka sypialni i łazienki. Taki zabieg pozwala na zachowanie sfery intymności przy równoczesnym zapewnieniu niepowtarzalnego mikroklimatu wnętrza.
W chwili obecnej kominki dwustronne nie są czymś nietypowym, a wręcz przeciwnie – zyskują spore grono zwolenników. Bez względu na to czy kominek będzie usytuowany w centrum czy też poza nim obojętne przejście obok niego z pewnością nie będzie możliwe.

Za podtyp kominków dwustronnych można uznać także kominki narożne, których prosta bryła eksponuje palenisko z dwóch narożnych stron. Takie zagospodarowanie ściennego narożnika umożliwia doglądanie płomienia zarówno z salonu jak i z kuchni. Jak zatem widać rozwiązanie jest nie tylko doskonałą propozycją ozdobienia wnętrza, ale także korzystne z praktycznego punktu widzenia.

Kominek dwustronny

Kominek dwustronny


Charakterystyka konstrukcji


Jednym z najczęściej pojawiających się dylematów są pytania związane z budową kominków dwustronnych. Ich konstrukcja stawia bowiem określone wymagania wobec ścian, co niekiedy stanowi ograniczenie dla inwestorów. Już na etapie projektowania powinno się zatem uwzględnić decyzję o montażu kominka dwustronnego.

Zazwyczaj dwustronny wkład wykonuje się ze stali. Warto również zwrócić uwagę na materiał komory spalania. Dlaczego? Ponieważ to właśnie od niej zależy  odporność na wysokie temperatury. Palenisko przeważnie wykłada się wermikulitem. W przypadku dołu wkładu wykorzystuje się szamot. Wermikulit pozwala na podwyższenie parametrów spalania, co korzystnie przemawia za jego zastosowaniem w branży instalacji grzewczych.

Kominki dwustronne najlepiej sprawdzają się w przestronnych domach. Trzeba nadmienić, że nie wpływają one na ograniczenie gabarytów salonu – dzięki swojej konstrukcji i odpowiedniemu dopasowaniu głębokości wkładu można je zgrabnie wpasować. Producenci kominków dwustronnych bardzo często wykonują wkłady na indywidualne zamówienia, w związku z czym istnieje możliwość idealnego dostosowania kominka pod względem gabarytowym. Znacznie częściej ograniczeniami dla montażu  kominków dwustronnych są wymogi stawiane przez polskie prawo budowlane.

W celu przypomnienia – instalacja ogrzewacza w postaci kominka może być instalowana wyłącznie w tych pomieszczeniach, które spełniają wymogi Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 roku  (Dz. U. 2002 Nr 75 poz. 690) w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Zgodnie z powyższym istotna jest nie tylko kubatura pomieszczenia, ale i spełnione wymogi wentylacji, przewodów kominowych, dopływu świeżego powietrza. W wielu przypadkach to właśnie decyduje o braku możliwości montażu kominka dwustronnego - byłoby to bowiem działanie niezgodne z prawem. Stąd tak istotne w praktyce okazuje się przemyślenie kwestii związanych z wyborem kominka dwustronnego, ale i jego lokalizacją.

Kominek z paleniskiem widocznym również z boków

Kominek z paleniskiem widocznym również z boków


Rodzaje


Kominki dwustronne mogą w różnym stopniu oddziaływać na przestrzeń salonu, kuchni, sypialni czy łazienki. Przede wszystkim wynika to z różnic, które pojawiają się pomiędzy poszczególnymi modelami kominków dwustronnych. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz