Gładź gipsowa

Jesteś tutaj:

Gładź gipsowa

3,5/5 (8 ocen)

Poszczególne cechy gładzi gipsowych mogą się pomiędzy sobą różnić. Skąd te różnice? Przede wszystkim wynikają one z  zastosowanych przez producentów plastyfikatorów i ulepszaczy, które przyczyniają się do wielkości sił wiązań międzykrystalicznych. Stąd zatem pojawiają się krótsze i dłuższe czasy wiązania.

Gładź gipsowa na ścianie


Gdzie gładź gipsową?


Położenie gładzi gipsowej związane jest z rodzajem podłoża. Gładź gipsowa jest powszechnie stosowana w przypadku wykańczania wspomnianych wcześniej płyt gipsowo-kartonowych, ale nie tylko. Jest ona również nanoszona na podłoże betonowe, podłoże wykonane z keramzytobetonu silikatów.

Gładzi gipsowej nie zaleca się stosować w pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności, ponieważ w efekcie mogą powstać nieodwracalne odkształcenia i zmiany parametrów wytrzymałościowych. Ważne jest również to, że gładź gipsowa powoduje korozję stali, dlatego elementy stalowe trzeba zabezpieczyć środkami antykorozyjnymi.

Nakładanie gładzi gipsowej


Przygotowanie

Podłoża

Niezbędnym krokiem przed nałożeniem zaprawy jest uprzednie przygotowanie podłoża. Podłoże musi być pozbawione zanieczyszczeń, brudu, kurzu, pyłu. Zaleca się zanieczyszczenia usunąć szczotką, a w przypadku niemożności zmycie wodą lub detergentami. Trzeba również sprawdzić chłonność podłoża. Jeżeli woda wsiąka w ścianę należy podłoże zagruntować.


Zaprawy

Kupno gładzi gipsowej najczęściej wiąże się z samodzielnym jej przygotowaniem. Suchy produkt należy przygotować do użycia po przeczytaniu informacji podanych przez producenta. Warto zwrócić uwagę na datę produkcji, która decyduje o najczęściej półrocznej przydatności gładzi gipsowej.

Do przygotowania zarobu wykorzystuje się zazwyczaj wodę pitną, której ilość powinna być zgodna z wymogami producenta – niczym „przepis na ciasto”. Należy pamiętać, że suchą zaprawę wsypujemy do wody, a nie odwrotnie. Mieszanie może odbywać się w sposób ręczny lub mechaniczny. Istotne jest również to, aby przygotowanie odbywało się w naczyniach nierdzewnych.

Jak widać na przykładzie artykułu gładź gipsowa jest powszechnym wyrobem, znajdującym szerokie zastosowanie. Wymaga jednak podczas zakupu zapoznania się z jej przeznaczeniem oraz przeciwwskazaniami zastosowania. Nie można również pominąć danych technicznych, które w czasie eksploatacji będą kreowały pozytywną lub negatywną ocenę dotyczącą gładzi gipsowej.
 

mgr inż. Zuzanna Buszta

Koniecznie zobacz