Okiennice wewnętrzne, shuttersy - coraz częściej wybierane

Jesteś tutaj:

Okiennice wewnętrzne, shuttersy - coraz częściej wybierane

3/5 (19 ocen)

Typowa okiennica to zewnętrzne zabezpieczenie okna. Jednak dzisiaj na rynku dostępne są także okiennice wewnętrzne, które są funkcjonalną alternatywą dla Twoich okien i wnętrz. Sprawdzają się zarówno w domach tradycyjnych jak i nowoczesnych.ShuttersyOkiennice wewnętrzne wykonywane przeważnie z drewna popularnie nazywane są shuttersami. Zatem są to okiennice amerykańskie, chociaż ich pochodzenie wywodzi się z Grecji.

Okiennice wewnętrzne w przeciwieństwie do okiennic zewnętrznych montowane są od strony wewnętrznej ramy okiennej. Oprócz tego shuttersy nie przypominają okiennic zewnętrznych, gdyż składają się z paneli, które przepuszczają światło. Nie jest to zatem panel pełny.

Ciekawie się prezentują i pozwalają na odmianę wnętrza – tak niewątpliwie można określić bardzo modne w ostatnim czasie okiennice wewnętrzne. To właśnie one pozwalają na regulację dopływu naturalnego światła. Zatem ich rolę można porównać do typowych żaluzji.


PaneleChociaż okiennice wewnętrzne stanowią jedną konstrukcję warto zaznaczyć obecność najważniejszych elementów składowych. Jednymi z takich elementów są oczywiście panele.

Budowa okiennic wewnętrznych wymaga bowiem budowy ramy, czyli panelu. Ilość takich ram-paneli  okiennicy może być różna. Wynika to przede wszystkim z wymiarów otworu okiennego. Szerokość paneli musi być zatem bezpośrednio dopasowana do szerokości otworu okiennego. Zdarza się, że otwory okienne są bardzo szerokie przez co uniemożliwiają zastosowanie typowych paneli. W takim przypadku wykonuje się tzw. panele szynowe.

Panel jest zatem głównym elementem decydującym o rozmiarze okiennicy. Wymiary okiennicy można w praktyce odnieść do wymiarów paneli.

Okiennice wewnętrzne w łazience

Okiennice wewnętrzne w łazience
 

LameleZagłębiając się w dalszą budowę okiennicy nie należy pominąć lameli. Lamele są zaś elementami składowymi paneli. W związku z tym stanowią ażurowe wypełnienie paneli.

W porównaniu z typowymi żaluzjami szerokość lameli w okiennicach wewnętrznych znacznie odbiega od szerokości listewki żaluzji. Listewki żaluzji są węższe, a szerokość lameli może wynosić nawet 61 mm.

Zazwyczaj lamele okiennic wewnętrznych wykonuje się z drewna, podobnie jak panele. Kształt lameli nie musi sprowadzać się do prostokątnego. Bardzo często w ofertach dostępne są lamele o kształcie eliptycznym.

Dzięki możliwości obracania lameli decyduje się o natężeniu dopływającego do wnętrza światła. Zatem okiennice wewnętrzne to regulowanie dopływem światła, w pełni można dostosować natężenie światła do zapewnienia własnego komfortu.DrewnoCieszące się popularnością okiennice wewnętrzne to przeważnie inwestycja w drewno. Zazwyczaj tego rodzaju okiennice wykonuje się z drewna lipowego. Zainteresowanie sprowadza się także do drewna cedrowego. Chodzi tutaj przede wszystkim o jego czerwonawy odcień. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz