Żaluzje wewnętrzne i zewnętrzne

Jesteś tutaj:

Żaluzje wewnętrzne i zewnętrzne

3,6/5 (7 ocen)

Żaluzje (podobnie jak przykładowo tapety ścienne) przeżywają obecnie swoje odrodzenie. Nadal są atrakcyjnym sposobem na zaciemnianie pomieszczeń. Jednak mogą także pełnić dodatkowe funkcje, dzięki którym stanowią alternatywę dla pomieszczeń domowych jak i pomieszczeń w budynkach użyteczności publicznej.


Rola przesłony okiennej


Głównym zadaniem żaluzji jest zahamowanie dopływu promieni słonecznych do pomieszczeń. Tego rodzaju rola dotyczy zarówno żaluzji wewnętrznych jak i żaluzji zewnętrznych.

Trzeba jednak wspomnieć o rozbudowanych funkcjach żaluzji zewnętrznych. Nie ograniczają się one bowiem wyłącznie do regulacji intensywności dopływu naturalnego światła do pomieszczeń. Coraz częściej zależy nam na żaluzjach zewnętrznych ze względu na hałas. Umożliwiają one w znacznym stopniu jego ograniczenie. Ponadto żaluzje zewnętrzne przyczyniają się do ochrony naszych okien oraz naszego dorobku wewnątrz domu. Żaluzje zewnętrzne w wielu przypadkach montowane są właśnie ze względu na bezpieczeństwo. W znacznym stopniu bowiem utrudniają próby włamania.


Żaluzje wewnętrzne


Żaluzje wewnętrzne mogą występować w dwóch podstawowych wersjach pracy lameli. Przedstawiamy je poniżej.


• Żaluzje poziome

Jak sama nazwa wskazuje lamele ułożone są w poziomie. Wykonywane są przeważnie z aluminium lub z drewna. W przypadku drewniany żaluzji wewnętrznych wykorzystuje się najczęściej egzotyczne gatunki drewna. Najbardziej znanym jest tutaj bambus. Lamele drewniane mogą być także wykonane z drewna lipy syberyjskiej.

W zależności od naszych potrzeb możemy manipulować kątem ustawienia taśmy żaluzji. Wszystko wynika z potrzeby zwiększenia lub ograniczenia dopływu promieni słonecznych do pomieszczenia.

Szerokości lameli wynoszą przeważnie 25 mm lub 50 mm. To również wpływa na cenę żaluzji poziomej wewnętrznej. Jednak przede wszystkim chodzi o mechanizm żaluzji, a także  materiał, z którego została wykonana. Żaluzje drewniane (w zależności od gatunku drewna) mogą być nawet dwa razy droższe od żaluzji aluminiowych. Ceny żaluzji zaczynają się od około 50 zł.

Klasyczne żaluzje

Klasyczne żaluzje

• Żaluzje pionowe

Ułożenie pasów żaluzji w pionie znacznie przyczynia się do optycznego zwiększenia wysokości pomieszczeń. Zazwyczaj żaluzje pionowe mają pasy wykonane z tkaniny poliestrowej lub włókna szklanego. Pasy są impregnowane w celu ochrony przed szybkim zabrudzeniem.

Ich szerokość jest większa w porównaniu z lamelami żaluzji pionowych. Pasy mogą mieć szerokość 90 mm, a nawet 130 mm. Pracę konstrukcji żaluzji można skojarzyć z pracą kurtyny. W chwili obecnej żaluzje pionowe są popularnym rozwiązaniem wykorzystywanym przede wszystkim w biurach czy innych pomieszczeniach użyteczności publicznej (takich jak szpitale czy szkoły itp.).

Żaluzje drewniane

Żaluzje drewniane

Żaluzje zewnętrzne


Ochrony od zewnątrz wcale nie muszą stanowić rolety czy okiennice. Innym wyjściem są właśnie żaluzje zewnętrzne. Swoją budową w dużym stopniu przypominają żaluzje stosowane we wnętrzach naszych domów. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz