Parapety wewnętrzne - rodzaje

Jesteś tutaj:

Parapety wewnętrzne - rodzaje

4,1/5 (17 ocen)

Parapety wewnętrzne są elementami okien, a dokładniej wnęk okiennych. Mają dwa zasadnicze zadania: w okresie grzewczym oddzielać ciepłe powietrze oddawane przez grzejniki często umieszczane pod oknami od zimnego dostającego się przez okna, a przez cały rok pełnić rolę użytkowo-dekoracyjną. Na parapetach wewnętrznych lubimy stawiać kwiaty w doniczkach, świeczniki i różne bibeloty. Starsze osoby często podkładają sobie poduszki i wyglądają godzinami obserwując świat na zewnątrz. Okna pozbawione takich parapetów są jakieś niepełne. Dlatego warto poświęcić trochę uwagi wyborowi odpowiednich parapetów do naszych okien.


Różnorodność parapetów


Bogata oferta na rynku może wielu zdezorientować i bardzo utrudnić optymalny wybór. Może więc zanim wybierzemy się na zakupy, zorientujmy się, co nas tam spotka.

Parapety drewniane – najczęściej wykonywane są z drewna sosnowego, dębowego i bukowego. Klei się je warstwowo, aby uniknąć odkształcania. Na wierzchu pokrywa się je lakierem. Mogą mieć różne rozmiary.

Parapety z płyt postformingowych  - ich głównym składnikiem jest płyta wiórowa obustronnie oklejona laminatem. Wygląd parapetu zależy więc od rodzaju okleiny. Tego typu parapety mogą być jednokolorowe, mogą również imitować kamień, drewno lub inne elementy natury. Są one odporne na wilgoć i zabrudzenia. Charakteryzują się także dużą odpornością na uszkodzenia mechaniczne.  

Parapety laminowane i spiekane (HPL) - są wytwarzane z płyt drewnopochodnych. Jednak laminat jest w nich nie tylko naklejony na płytę, ale  dodatkowo z nią spieczony. Dzięki temu nie odkleja się on po jakimś czasie lub po długim kontakcie z wodą. Z tego też powodu jest chętnie wykorzystywany do pomieszczeń o podwyższonej wilgotności (kuchni, łazience).

 

Parapety powlekane melaminą - mają szczególną konstrukcję o przekroju komorowym, a ich rdzeń jest plastikowo-drewniany. Natomiast zewnętrzną warstwę stanowi właśnie folia melaminowa. Są to parapety bardzo lekkie, mogą mieć różne kolory lub imitować naturalny kamień czy drewno.

Parapety kamienne – najczęściej są z marmuru i granitu, bo to najtwardsze kamienie. Ich powierzchnię się szlifuje lub poleruje. Mogą mieć różne odcienie oraz różną gęstość i ułożenie charakterystycznych żyłek, jeśli chodzi o marmur. Ten ostatni jest porowaty, więc pokrywa się go specjalnym płynem konserwującym, aby nie absorbował brudu.   czytaj dalej...

Koniecznie zobacz