Parapety drewniane - zalety i wady

Jesteś tutaj:

Parapety drewniane - zalety i wady

2,8/5 (58 ocen)

Materiały drewniane są chętnie wybieranymi spośród szerokiej gamy dostępnych materiałów budowlanych. Wysoka jakość drewnianych elementów wyposażenia naszych domów przemawia za inwestycją w drewno. I choć najbardziej typowymi parapetami są parapety kamienne, tuż za nimi są parapety drewniane, które równie dobrze spełniają określone dla nich funkcje.


Jaki gatunek drewna wybrać?


Parapety drewniane są wykonywane z różnych gatunków drewna. Dzięki temu mamy możliwość dokonania wyboru rodzaju drewna, które najlepiej będzie komponowało się z pozostałymi elementami wyposażenia.

Jeżeli w naszych wnętrzach znajduje się drewniana podłoga czy drewniane schody warto zainwestować w gatunki drewna i odcienie, które znakomicie oddadzą charakter całego wnętrza. Istotne są także drewniane okna i ich wpływ na wybór gatunku.

Producenci, stolarze najczęściej wykonują parapety z drewna bukowego, czy dębowego. Popularne są także jesion, sosna i modrzew, których parametry techniczne odpowiadają przyjętym normom oraz wynikającym z nich wymaganiom. Nie musimy jednak ograniczać się do gatunków typowych i najbardziej popularnych. Chętnie bowiem inwestujemy również w gatunki egzotyczne takie jak: sapella, badi czy merbau. Dzięki tak zróżnicowanej ofercie gatunków drewna każdy znajdzie coś dla siebie i będzie mógł tradycyjnie zharmonizować lub nowocześnie skontrastować parapet z panującym wewnątrz wystrojem.

Parapet drewniany

Parapet drewniany

Jaka obróbka i wykończenie?


Wewnętrzne parapety to również inwestycja w jakość wykonanej obróbki i precyzyjne wykończenie. Wymienione czynniki znacząco przyczyniają się do wizualnego odbioru drewnianego parapetu. I podobnie jak z gatunkami, tak i tutaj można znaleźć rozwiązanie, które będzie przeznaczone typowo do naszej kuchni, salonu czy sypialni.

Jednak przed decyzjami dotyczącymi obróbki i wykończenia należy zadać sobie pytanie dotyczące kwestii cenowej. Parapety drewniane można bowiem zasadniczo podzielić na dwie grupy cenowe. Pierwszą z nich są parapety wykonane z drewna litego w formie lameli litych. Oznacza to, że drewno jest łączone na szerokości. W związku z tym tego typu rozwiązanie jest drogie. Z pewnością tańszy odpowiednik stanowią parapety, w których drewno łączone jest na mikrowczepy. Mamy do czynienia zatem z popularnym rozwiązaniem jakim jest drewno klejone warstwowo.


Dopiero po podjęciu powyższych decyzji należy wstępnie zastanowić się nad bezpośrednią obróbką i wykończeniem parapetów drewnianych. Zazwyczaj preferowane jest, aby rogi były zaokrąglone, a krawędzie zaoblone. Dzięki temu mamy znacznie bardziej bezpieczne rozwiązanie niż w przypadku nie zdecydowania się na taką obróbkę. Należy także przemyśleć kwestie związane z zaimpregnowaniem powierzchni. Producent może zaoferować drewno surowe. Jednak trzeba podjąć kroki mające na celu zapewnienie właściwej impregnacji i ochrony.

Popularne jest zatem olejowanie, w którym to wykorzystuje się nic innego jak olej lniany. Innymi metodami jest bejcowanie oraz lakierowanie. Możliwe jest oczywiście kupno parapetu, który będzie już zabejcowany i polakierowany. Z pewnością trzeba zapewnić ochronę, ponieważ właściwie zabezpieczony i zaimpregnowany drewniany parapet staje się wtedy rozwiązaniem trwałym. Drewniana powierzchnia nie ulega zniszczeniu, a parametry techniczne drewna nie zostają zachwiane.

Parapet z drewna

Parapet z drewna

Wymiary


Jak powszechnie wiadomo znacząco na cenę parapetu wpływa nie tylko koszt pozyskania drewna i sama obróbka. Ważne są także wymiary tworzonego parapetu. Jeżeli parapet wykonany jest z drewna litego to jego długość może wynosić do 2,5 m. Nieco inaczej wygląda to w przypadku drewna łączonego na mikrowczepy. Tutaj długość może wynosić do 6,0 m. Minimalne szerokości wynoszą dla każdego rodzaju 0,15 m. Istotna w wymiarowaniu jest także grubość parapetu. Im będzie ona większa, tym więcej będziemy musieli zapłacić wykonawcy. Standardowe grubości drewnianych parapetów wynoszą: 20 mm, 30 mm, 40 mm, z których parapet o grubości 40 mm jest oczywiście najdroższy. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz