Żaluzje wewnętrzne i zewnętrzne

Jesteś tutaj:

Żaluzje wewnętrzne i zewnętrzne

3,5/5 (4 ocen)

Jakie materiały są wykorzystywane? Żaluzje zewnętrzne przeważnie są żaluzjami aluminiowymi lub żaluzjami stalowymi. Prowadnice stanowią jeden z ważniejszych elementów. To właśnie w nich znajdują się lamelki.

Żaluzje zewnętrzne występują w wersji poziomej. Mogą różnić się pomiędzy sobą kasetami. Jedne z nich mają kasety ukryte w ścianie, drugie zaś widoczne kasety na ościeży, na elewacji.

Żaluzje z drewna

Żaluzje z drewna

• Ciężar, otwieranie, montaż

Żaluzje zewnętrzne ze względu na możliwość narażenia na szereg czynników niszczących muszą być przed nimi odpowiednio zabezpieczone. Chodzi tutaj oczywiście w głównej mierze o czynniki atmosferyczne.

Żaluzje zewnętrzne ważą przeważnie w przedziale 2-3 kg/m2. W zależności od sposobu ich pracy mogą być wyposażone w korbę lub w silnik. Otwiera się je zatem w sposób ręczny (wykorzystując korbę) lub automatyczny, czyli elektryczny. Żaluzje z automatycznym sposobem otwierania są znacznie częściej wybierane ze względu na większą wygodę i lepszy komfort użytkowania.

Istotnym czynnikiem (nie tylko ze względów wizualnych) jest przeprowadzenie montażu tego rodzaju żaluzji. Zewnętrzne żaluzje wyposażone w kasety są najczęściej montowane do ramy okiennej lub do konstrukcji fasady.

Rolety (żaluzje) zewnętrzne

Rolety (żaluzje) zewnętrzne

• Ceny

Zewnętrzne zastosowanie żaluzji wiąże się ze znacznym zróżnicowaniem przedziałów cenowych. Nie chodzi tutaj o różnicę rzędu 100 zł czy 200 zł. Różnice mogą wynieść nawet kilka tysięcy złotych.

Ceny żaluzji zewnętrznych zaczynają się od około 500 zł dla okna o standardowych wymiarach 150 cm x 150 cm. Cena dotyczy fasadowych żaluzji stałych wykonanych z aluminium.

Na kształtowanie się cen żaluzji zewnętrznych znacząco wpływa napęd. Z racji tego, że napęd automatyczny znacznie ułatwia korzystanie z żaluzji żaluzje zewnętrzne w niego wyposażone będą droższe. Cena wzrośnie do około 2000zł.

Jeżeli dodamy do tego wszystkiego łatwy montaż oraz dodatkowe konstrukcje samonośne ceny wzrosną nawet do 5000 zł. Cały czas mamy na myśli okno o wymiarach 150 cm x 150 cm. Jak zatem widać dysproporcje cenowe są znaczne.

Wybór żaluzji nie należy do wyborów prostych. Producenci prześcigają się w korzyściach płynących z ich ofert, a przed nami nadal pozostaje dylemat: które żaluzje wybrać?

mgr inż. Zuzanna Buszta


Koniecznie zobacz