Okna skrzynkowe - nie tylko przeszłość

Jesteś tutaj:

Okna skrzynkowe - nie tylko przeszłość

3/5 (23 ocen)

Okna skrzynkowe były jeszcze nie tak dawno powszechnie używane. Dziś wychodzą z mody. Jeszcze trochę i będziemy je spotykać jedynie w zabytkowych budynkach. Jednak nowoczesne modele tych okien znacznie różnią się od swoich starszych wersji. Okazuje się, że są na tyle atrakcyjne, że wciąż znajdują się chętni na zamontowanie takich właśnie okien. Zobaczmy dlaczego?


Budowa okien skrzynkowych


Zacznijmy od ich nazwy, która wzięła się właśnie z tego, jak są zbudowane. Mają one postać podobną do skrzynki, czyli że pomiędzy dwoma zamkniętymi  skrzydłami tworzy się pewna przestrzeń, niczym w skrzyni. Głównymi elementami tych okien są ościeżnica i krosno, które łączą się ze sobą na czop i gniazdo oraz na gwoździe i klej. Podwójne skrzydła okna przymocowane są do jego ramy i otwierają się do wewnątrz. W dolnym ramiaku wyżłobiony jest rowek na wodę, jaka często powstaje w wyniku „pocenia się” szyb lub ich odtajania po mrozie. Natomiast w dolnym zewnętrznym ramiaku montuje się metalowy okapnik, którego zadaniem jest ochrona okna przed wnikaniem wody z opadów atmosferycznych.

Jeśli chodzi o konstrukcję skrzydeł okien skrzynkowych, to jest ona bardzo charakterystyczna. Najważniejszą ich cechą jest to, że skrzydła zewnętrzne są zawsze mniejsze od skrzydeł wewnętrznych. Mogą otwierać się tylko do wewnątrz lub częściowo do wewnątrz, a częściowo na zewnątrz. Znamienne jest również to, że same szyby w oknach skrzynkowych, zwłaszcza w starych domkach lub obiektach zabytkowych, dzielą się na kilka mniejszych części, co nadaje im specyficznego uroku.

W naszych czasach, okna skrzynkowe często zachowują swój tradycyjny wygląd, ale technologia ich produkcji jest nowoczesna. Dlatego ich parametry użytkowe są znacznie atrakcyjniejsze. Przede wszystkim, powstają z bardzo dobrej jakości drewna (dębu, sosny, modrzewia lub cedru kanadyjskiego). Wyposażone są w szyby nowej generacji oraz wiele dodatkowych elementów, które uatrakcyjniają ich wygląd oraz funkcjonalność. Choć nowej generacji okna skrzynkowe mają znacznie więcej atutów, niż te dawniejsze, to jeśli chodzi o ich mycie i czyszczenie, jak niegdyś wymagają sporo czasu. Szyby i ramy należy myć z każdej strony, tu jedynym pocieszeniem jest to, że są one lepszego gatunku i łatwiej jest je doprowadzić do czystości. Przyjrzyjmy się więc im bliżej.


Współczesne okna skrzynkowe


Ponieważ zapotrzebowanie na okna skrzynkowe wcale nie jest takie małe, producenci pozostawiają je w swojej ofercie. Znajdują one swoich nabywców wśród właścicieli starych dworków, pałaców i pałacyków, a także budynków zabytkowych oraz takich stylizowanych na domy w starym stylu.

Nowej generacji okna skrzynkowe tylko imitują swoje starsze wersje. Natomiast ich właściwości dalece przewyższają dawne okna. Na przykład do ich produkcji wykorzystuje się tylko najwyższej jakości drewno lite, szyby zespolone, nowoczesne okucia, szprosy i klamki. Charakteryzują się one naprawdę wysoką jakością. Mają doskonałe parametry izolacyjności termicznej i akustycznej, są bardzo wytrzymałe i trwałe, łatwiejsze w konserwacji i pielęgnacji.

Okno skrzynkowe

Okno skrzynkowe

Nowoczesne okna skrzynkowe bardzo często wyposaża się w dodatkowe udoskonalenia i różne dodatki. Można poprawić ich parametry ochrony przed zimnem, hałasem, pożarem czy włamaniem. Dostępne są również wersje szyb o podwyższonych właściwościach dźwiękochłonnych, antywłamaniowych czy z tzw. efektem lustrzanego odbicia. Wiele osób chętnie wybiera szkło samoczyszczące i termo panele. Dużym powodzeniem cieszą się różnego rodzaju szprosy, a wszystko to zawsze w ramach tradycyjnej estetyki, która dla zwykłego użytkownika nie różni się od oryginalnych okien skrzynkowych. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz