Siding - elewacja przeszłości?

Jesteś tutaj:

Siding - elewacja przeszłości?

3,3/5 (54 ocen)

Wielu z nas sceptycznie odnosi się do sidingu, kojarzonego bardzo często z niemodnym, nieestetycznym, a przede wszystkim nietrwałym rozwiązaniem. Czy tego typu podejście jest właściwe i czy rzeczywiście siding powinien odejść w niepamięć?


Czym właściwie jest siding?


Chociaż o sidingu mówi się sporo warto z pewnością przypomnieć czym on właściwie jest. Siding jest elewacyjną okładziną, wykonaną w formie oblicówki winylowej. Tworzywo podstawowe stanowi tutaj PVC.

Siding jest polecanym rozwiązaniem w przypadku ocieplenia budynków wykonanych z drewna, ale nie tylko. Producenci sidingu polecają siding również dla budynków wielorodzinnych, czy budynków przemysłowych. Popularne jest również wykorzystanie sidingu do odnawiania budynków starych, nieotynkowanych.

Dlaczego siding może być stosowany jako elewacyjna okładzina? Przede wszystkim wynika to z jego wytrzymałości mechanicznej oraz pozostałych właściwości, które reprezentuje. Jak powszechnie wiadomo, aby wykładzina mogła być wykorzystana należy wcześniej zbadać jej właściwości. Chodzi tutaj głównie o odporność na czynniki zewnętrzne, a także badania dotyczące udarności czy kurczliwości.


Montaż


Chociaż montowanie okładziny elewacyjnej z PVC jest stosunkowo proste i szybkie trzeba przybliżyć podstawowe zasady i zalecenia, którymi warto się kierować. Montaż bowiem jest równie ważny jak jakość zakupionych paneli. Stąd jego rola jest niezwykle ważna w późniejszej eksploatacji.

Montowanie paneli rozpoczyna się od dolnych partii budynku. Należy zaznaczyć, że chodzi tutaj o partie położone nie nad, ale poniżej stropu piwnicy. Dlaczego? Ponieważ stanowi to zabezpieczenie dolnych części budynku przed niekorzystnymi czynnikami, których czołowym przedstawicielem jest woda.


Przystępując do prac montażowych zaleca się rozpocząć je od wyznaczenia tzw. linii początkowej. Wykorzystuje się do tego gwoździe, sznurek oraz poziomicę. Dzięki linii jesteśmy w stanie precyzyjnie ułożyć listwy, panele wokół całej bryły budynku.

Pierwsze listwy to tzw. listwy startowe, pomiędzy którymi muszą być zachowane odpowiednie odstępy dylatacyjne. Zazwyczaj producenci zalecają wykonanie około 8 mm dylatacji pomiędzy listwami.

Elewacja z sidnigu

Elewacja z sidnigu

Nie można zapewne skupić się wyłącznie na montażu listew startowych i głównych. Niezwykle istotny jest również montaż samych profili pomocniczych. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz