Farby elewacyjne - jakie najlepsze?

Jesteś tutaj:

Farby elewacyjne - jakie najlepsze?

3,4/5 (13 ocen)

Zadbanie o elewację niewątpliwie należy do ważnych kwestii. Poszukujemy zatem odpowiedniego tynku, ale i farby, która przyczyni się do wyeksponowania własnego poczucia estetyki i dobrego smaku. Farba to nie tylko dokonanie wyboru  koloru, ale przede wszystkim godnej naszej uwagi ochrony.


Charakterystyka farb elewacyjnych


Niewątpliwie zdajemy sobie sprawę jak ważną rolę pełni elewacja. Nie powinien zatem dziwić fakt, że dążymy do precyzyjnego jej wykonania oraz zabezpieczenia osiągniętych efektów przed czynnikami niszczącymi. Zależy nam również na tym, aby zabezpieczenie nie było chwilowe, ale trwałe – wykonane „na lata”.

Na podstawie tego typu (kolokwialnie ujmując) „życzeń” poszukujemy substancji, które będą nadawały się do zastosowania na zewnętrznych powierzchniach naszych domów. W związku z tym muszą być one nie tylko odporne na wodę, ale i na aktywne działanie czynników, które przyspieszają korozję. Wobec tego pojawiły się na rynku farby, które służą do malowania elewacji.

Chronią one elewacje przed zawilgoceniem, są elastyczne i wykazują właściwości mostkowania (przy powstałych pęknięciach). Ponadto przyczyniają się do zapewnienia suchości murów, przeciwdziałają pękaniu i nieestetycznemu łuszczeniu się elewacji. Tworzą paroprzepuszczalną powłokę, stanowiącą długotrwałą ochronę i wzmocnienie.

Farby elewacyjne charakteryzują się zazwyczaj małą nasiąkliwością i są wydajne w użyciu. Czas ich wysychania uzależniony jest od temperatury powietrza oraz jego wilgotności. W większości przypadków zaleca się, aby temperatura powietrza wynosiła około 20°C, a wilgotność powietrza około 50%. W takich warunkach przeprowadzane prace malarskie dają najbardziej zadowalający efekt.

Kolorowe elewacje domów

Zastosowanie


Farby elewacyjne do malowania fasad cieszą się powszechnym, pozytywnym odbiorem. W następstwie tego stosujemy je przy wykańczaniu różnego typu obiektów. Ich zastosowanie nie ogranicza się zatem do domów jednorodzinnych, bloków czy kamienic. Bardzo często tego typu farby wykorzystuje się w nowych odsłonach obiektów przemysłowych lub sakralnych.

Malowanie farbami przeznaczonymi do ochrony elewacji stało się malowaniem dekoracyjnym, renowacyjnym, a także konserwacyjnym. Wszędzie tam, gdzie zależy nam na stworzeniu trwałej powłoki zabezpieczającej z pewnością możemy skorzystać z wymienionego powyżej rozwiązania.


Informacje o podłożu


Kwestię kluczową przy wyborze farby odgrywa podłoże, na które będzie ona nakładana. Warto dlatego odpowiednio wcześnie zapoznać się z ofertami i dostosować je w pełni do podłoża, które tworzą otynkowane lub nieotynkowane mury. Farby elewacyjne przystosowane są do wykorzystania w miejscach szczególnie narażonych na zabrudzenia czy obciążenia termiczne. Trzeba o tym pamiętać nie ze względu wymienianych kolejnych zalet farb elewacyjnych, ale ze względu na własne potrzeby i możliwość zapewnienia znacznie bardziej pewnej ochrony.

Możemy zdecydować się na farbę elewacyjną w przypadku każdego podłoża. Chodzi tutaj przede wszystkim o beton, cement czy cegłę, a także powierzchnie mineralne, drewniane lub nieotynkowane.

Kolorowa elewacja domu

Rodzaje


Szerokie zainteresowanie farbami elewacyjnymi sprawiło, że pojawiły się ich różne rodzaje. Można dokonać tutaj dwóch głównych podziałów. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz