Farby elewacyjne - jakie najlepsze?

Jesteś tutaj:

Farby elewacyjne - jakie najlepsze?

3,4/5 (12 ocen)
Ze względu na kolejność i rodzaj krycia farby elewacyjne dzielimy na:

podkładowe – są niezbędne do właściwego przygotowania podłoża, stabilizują jego chłonność, wpływają zatem na wydajność farb nawierzchniowych.

nawierzchniowe – stanowią główną powierzchnię zabezpieczającą i ochronną dla naszej elewacji.

laserunkowe – stosuje się je na wcześniej nałożone farby kryjące. Tworzą zazwyczaj powłokę półprzezroczystą.

Kolorowe elewacje domów

Ze względu na skład i późniejsze zastosowanie:

Organiczne:

akrylowe – znajdują zastosowanie dla podłoży betonowych, ceramicznych, pokrytych tynkami organicznymi, cementowymi lub cementowo-wapiennymi. Doskonale kryją i uodparniają elewację na zmienne warunki atmosferyczne. Dzięki nim łatwo utrzymać powierzchnię ścian w czystości.

silikonowe – stosuje się je na takich samych podłożach jak w przypadku farb akrylowych. Stanowią zabezpieczenie przed opadami atmosferycznymi i obciążeniami. Bardzo popularne są w przypadku obiektów zabytkowych.
modyfikowane silikonowe – są szczególną odmianą tynków silikonowych. Nazywane są także hybrydowymi. Wykorzystana została tutaj nanotechnologia. Farby hybrydowe najczęściej stosuje się w przypadku świeżych tynków, ponieważ doskonale kryją i wykazują właściwości samoczyszczące.


• Nieorganiczne:

silikatowe (krzemianowe) – stosuje się je zazwyczaj dla podłoży pokrytych tynkami wapiennymi, silikatowymi lub wykonanymi z cegły silikatowej. Farby silikatowe to przede wszystkim inwestycja w znacznie lepsze właściwości paroprzepuszczalne oraz właściwości, które nie zmieniają  mineralnego charakteru podłoża.

niskoalkaliczne silikatowe (polikrzemianowe) – zastosowanie dla podłoży, którym potrzebna jest warstwa mineralna. Powłoka nie ulega zabrudzeniom, a jej mineralny charakter podobnie jak powyżej decyduje o wysokiej paroprzepuszczalności. Często zawiera mikrowłókna, dzięki którym możliwy jest odzew na powstałe wcześniej rysy czy pęknięcia.

Farby elewacyjne są i będą popularne, ponieważ zewnętrzne podłoże narażone na szereg czynników wymaga aplikacji tego typu substancji. Dostosowanie farby do określonej chłonności podłoża jest podstawową prawidłowego i skutecznego zabezpieczenia. Ochrona elewacji jest więc równie ważna jak samo jej zaprojektowanie i wykonanie.
 

Koniecznie zobacz