- 1/3
- Następne
Jeśli chodzi o ocieplanie, to dawniej robiono to za pomocą mchu lub warkoczy słomy umieszczanych w szczelinach i miejscach łączenia bali. Obecnie takie domy ociepla się zazwyczaj wełną mineralną kładzioną od wewnątrz.
Wiele osób też pewnie zastanawia się, na ile bezpieczne są domy z bali pod względem instalacji elektrycznej, której zwarcie może przecież doprowadzić do pożaru. Tymczasem kable elektryczne są tu poprowadzone w karbowanych rurach osłonowych (tzw. peszlach samo wygaszających). Chowa się je między balami. Taki sposób zapobiega mechanicznym uszkodzeniom oraz chroni drewno przed zapaleniem się od ewentualnej iskry pochodzącej ze zwarcia.
Same bale, które mają grubość większą niż 14 cm, uważane są za materiał niepalny, ale sporo użytkowników korzysta dodatkowo ze środków ochrony przeciwpożarowej w postaci impregnatów nakładanych pędzlem.
Duży wybór
Domy z bali mogą mieć bardzo proste lub rozbudowane bryły, mogą być podpiwniczone, ale najczęściej są bez piwnic.
Jeśli ktoś jest zdecydowany na wybudowanie domu z bali, ma dziś duży wybór tak pod względem gotowych projektów, jak i postawienie go według indywidualnie zamówionego projektu. Producenci dostarczają gotowe elementy (ścian, stropów, więźby dachowej, podłogi i boazerii, a czasem również stolarki okiennej i schodów) do jego montażu i najlepiej jest jego wznoszenie polecić wyspecjalizowanym ekipom. Budowa standardowego domu z bali trwa zazwyczaj 2 – 4 tygodnie.
Zanim jednak wybierzesz ten jedyny, właściwy projekt u konkretnego producenta, postaraj dowiedzieć się, jakie elementy są wliczone w cenę, a za co należy wnieść dodatkową opłatę. Zorientuj się, czy ta firma ma własne ekipy fachowców i jaka jest ich cena montażu. Jest też jeszcze kwestia transportu wszystkich części. Czasem jest w cenie, a czasem płaci się za to osobno.
Życzymy pomyślnych decyzji i zadowolenia z ich efektów!