Dowiedz się, jak i czym ocieplić fundamenty

Jesteś tutaj:

Dowiedz się, jak i czym ocieplić fundamenty

4,3/5 (8 ocen)

Pozbawienie fundamentów izolacji termicznej skutkuje niepotrzebną ucieczką ciepła, za którą trzeba zapłacić. Jakie korzyści niesie ocieplony fundament? Poniżej prezentujemy kilka praktycznych wskazówek dotyczących ocieplania fundamentów.


Wymagania fundamentów


Straty ciepła (uciekającego do gruntu) to jedna z głównych przyczyn wskazujących na konieczność wykonania izolacji termicznej fundamentów. Ponadto położenie fundamentu i zadanie polegające na przenoszeniu obciążeń stawia określone wymogi materiałowi termoizolacyjnemu.

Zastosowanie znajduje tutaj polistyren ekstrudowany typu XPS. Charakteryzuje się następującymi właściwościami:

  • osiąga współczynnik przewodzenia ciepła na poziomie  nawet 0,034 W/(m∙K)
  • ma formę płyty o wymiarach: 120 x 60 cm; 125 x 60 cm i grubości do 20 cm
  • jest materiałem twardszym i wyróżniającym się większą wytrzymałością mechaniczną niż  styropian
  • nie stanowi dla niego zagrożenia działanie wody czy czynników biologicznych


Powyższe zalety polistyrenu ekstrudowanego XPS to jeszcze nie wszystko. Jest on materiałem, który nadaje się zarówno do układania pionowego jak i poziomego. W związku z tym nie znajduje zastosowania wyłącznie jako materiał izolacyjny fundamentów. Sprawdza się także jako termoizolacja murów, dachów czy parkingów. Za zastępcę polistyrenu ekstradowanego uznaje się styropian EPS 100 lub EPS 200. Jednak styropian nie wykazuje aż takiej odporności na działanie wody jak polistyren. Wobec tego  najskuteczniejszym materiałem przeciwdziałającym ucieczce ciepła będzie przedmiotowy polistyren ekstrudowany XPS.


Rodzaj fundamentu


Izolowanie fundamentów nie zawsze przebiega podobnie. Wynika to chociażby z konstrukcji fundamentu. Wykonanie go w formie płyty lub ławy zasadniczo decyduje o konieczności określonego ułożenia termoizolacji. W pierwszym przypadku wymagana jest oczywiście izolacja podłogi na gruncie oraz krawędzi - tak aby nie została obniżona temperatura wewnętrzna w miejscu, gdzie pojawiają się mostki termiczne.

W przypadku ław należy szczególną uwagę zwrócić na ściany fundamentowe i ocieplenie ich od zewnętrznej strony budynku. Zaleca się wykonać też  ocieplenie wewnętrzne, które przyczyni się do zmniejszenia strat ciepła w budynkach podpiwniczonych.


Kolejność robót


Sprecyzowana w projekcie konstrukcja fundamentu określa nie tylko grubość i rodzaj materiału termoizolującego, ale także kolejność ułożenia poszczególnych  warstw przegrody. Warto wiedzieć, że zarówno dla płyt jak i ław fundamentowych izolację termiczną wykonuje się na warstwie hydroizolacji.

Ocieplony fundament wpływa na komfort cieplny i utrzymanie właściwego mikroklimatu wnętrz. Pozwala również znacznie ograniczyć koszty ogrzewania budynku, o czym wspomniano już na początku.

mgr inż. Zuzanna Buszta

Koniecznie zobacz