Osuszanie fundamentów - kiedy i w jaki sposób pozbyć się wilgoci?

Jesteś tutaj:

Osuszanie fundamentów - kiedy i w jaki sposób pozbyć się wilgoci?

3,3/5 (117 ocen)

Rezygnując z odkopania fundamentów można zdecydować się na technologię iniekcyjną. W przypadku mokrych murów na skutek podciągów kapilarnych najlepiej sprawdzi się tzw. iniekcja krystaliczna. Opiera się ona na zjawisku krystalizacji minerałów. Warto wiedzieć, że ograniczenia nie stanowi tutaj materiał, z którego zostały zbudowane fundamenty i ściany. Co ciekawe stosując iniekcję krystaliczną nie pojawia się konieczność przedwstępnego osuszania. Ekologia, koszt i skuteczność to jedne z najczęściej wymienianych zalet iniekcji krystalicznych.

Pomimo tego w wielu przypadkach właściciele budynków decydują się na zastosowanie metod nieinwazyjnych. Jedną z nich jest wykorzystanie nagrzewnic, które umieszcza się w piwnicy. Działanie nagrzewnic należy połączyć z działaniem sprawnej wentylacji, ponieważ to właśnie ona niekiedy przyczynia się do zawilgocenia murów. Chcąc uniknąć nieskutecznego osuszania nie powinno się decydować wyłącznie na umieszczenie nagrzewnicy w piwnicy. Warto pomyśleć o połączeniu dotychczasowej metody z inną, aby efekt suchych murów był długotrwały. Należy zauważyć, że korzystanie z nagrzewnic i wentylatorów wymaga sporych nakładów finansowych.

Jedno jest pewne: mokre ściany i fundamenty nie zwiastują niczego dobrego. Stanowią zagrożenie dla bezpieczeństwa i estetyki. Negatywnie oddziaływają na zdrowie domowników, przyczyniają się do pogorszenia samopoczucia. W związku z tym przed zakupem mieszkania w kamienicy warto zainteresować się poziomem wilgotności, a budując nowy dom tak wykonać izolacje, aby uniknąć tego typu problemów.

mgr inż. Zuzanna Buszta

Koniecznie zobacz