Dekoracyjne płyty betonowe - doskonałe do aranżacji nowoczesnych wnętrz!

Jesteś tutaj:

Dekoracyjne płyty betonowe - doskonałe do aranżacji nowoczesnych wnętrz!

2,8/5 (6 ocen)

Sporym zainteresowaniem w nowoczesnych aranżacjach cieszą się surowe materiały, które reprezentowane są chociażby przez ozdobne płyty wykonywane z betonu. Co wyróżnia je na tle innych propozycji? Kiedy ich zastosowanie okazuje się najlepsze?


Charakterystyka betonu architektonicznego


Przeznaczenie betonu architektonicznego jest związane z wykończeniem zarówno zewnętrznych fasad jak i urządzaniem wnętrz. Poza wartościami wytrzymałościowymi i odpornościowymi przypisuje mu się również zalety estetyczne. Jego zadaniem jest zmiana dotychczasowego postrzegania sztukaterii betonowej.


Jedną z charakterystycznych cech betonu architektonicznego jest jego produkcja oparta na indywidualnych projektach. Z tego względu na rynku dostępnych jest tak wiele dekoracyjnych płyt betonowych. Ich wygląd jest ściśle uzależniony nie tylko od składników mieszanki betonowej, ale także od technologii produkcji, transportu, sposobu układania czy pielęgnacji. Beton architektoniczny przeważnie nie wymaga dodatkowych zabiegów wykończeniowych. Pomimo swojej surowości znajduje szerokiego grono zwolenników, dla których mniej atrakcyjne są cienkie warstwy betonu, a pożądane okazują się grubsze warstwy w postaci płyt.


Producenci umożliwiają samodzielne wytworzenie betonu architektonicznego. Oferują oni różnego rodzaju posypki, które miesza się z wodą i układa w odpowiednich formach odlewniczych. Wysezonowanie i właściwa impregnacja będą wywierały wpływ na późniejszą trwałość materiałów. Szczególnie należy zwrócić uwagę na działanie wilgoci czy niskich temperatur oraz możliwości powstania uszkodzeń. Z tego względu dekoracyjne płyty wykonywane  z betonu architektonicznego różnią się grubościami i składem mieszanek. Przed zakupem trzeba zatem zwrócić uwagę na właściwości płyt.


 Rodzaje

 

  • Kolory i tekstury


Znaczący wpływ na wygląd płyt betonowych wywiera ich barwa i tekstura. Na rynku dostępne są betonowe płyty w odcieniach koloru białego, kości słoniowej czy typowej szarości. Szczególnie pożądane przez zwolenników nowoczesnych looftów okazują się  nie tylko płyty jasne, ale także te bazujące na ciemniejszych odcieniach koloru szarego, a nawet czarnego, podkreślającego charakter betonu.


Podobnie wygląda to w przypadku tekstur. Sprawdzają się rozwiązania oparte na płytach porowatych (np. wzór trawertynu czy łupka) oraz  na płytach gładkich – podkreślających minimalistyczny charakter nowoczesnych wnętrz. Z pewnością płyty gładkie będą doskonałą propozycją dla poszukiwaczy jednorodnych okładzin. Jednak okładziny porowate są znacznie bardziej przytulne.

 

  • Wymiary


Wymiary prostokątnych płyt różnią się  w zależności od ofert poszczególnych producentów. Dekoracyjne płyty betonowe mogą mieć następujące formaty:


- 150 x 60 cm,
- 120 x 60 cm,
- 110 x 40 cm,
- 100 x 45 cm,
- 90 x 60 cm,
- 90 x 55 cm,
- 80 x 50 cm,
- 80 x 40 cm,
- 60 x 60 cm,
- 60 x 30 cm.


Trzeba podkreślić, że istnieje możliwość zakupu płyt wyprodukowanych na indywidualne zamówienie klienta. Dzięki temu Inwestorzy są w stanie idealnie dopasować dekoracyjne płyty betonowe do swoich potrzeb. Przeważnie maksymalne długości płyt nie przekraczają 3,0 m.


Płyty betonowe ważą od około 3 kg do nawet 25 kg. Zazwyczaj grubość płyt wynosi 1,5-2,0 cm. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz