Pianobeton - ceniony materiał cementowy

Jesteś tutaj:

Pianobeton - ceniony materiał cementowy

3/5 (19 ocen)

Ciekawym przedstawicielem betonowego asortymentu okazuje się pianobeton. Szczególnym wyróżnikiem tego rodzaju materiału okazuje się prosty aspekt wykonawczy przy równoczesnym zachowaniu pożądanych właściwości pianobetonu. Co charakteryzuje pianobeton? Dlaczego wykorzystuje się go na szeroką skalę?
 

Materiał cementowy
 

Naczelną cechą charakterystyczną pianobetonu jest fakt, że to materiał cementowy. W związku  z tym do jego produkcji będzie wykorzystywany cement – najczęściej chodzi tutaj o cement portlandzki.

Pianobeton jak sam nazwa wskazuje będzie miał strukturę komórkową. Ta struktura będzie wynikała oczywiście z występujących w materiale typowych porów.

Pianobeton jest zatem niczym innym jak betonem komórkowym. Jego wylewanie odbywa się na placu budowy. Jednak najważniejszą cechą wyróżniającą pianobeton jest zastosowanie środka pianotwórczego. I to właśnie od niego pochodzi nazwa szczególnego rodzaju materiału jakim jest pianobeton.
 

Rodzaje środków pianotwórczych
 

Trzeba zaznaczyć, że dodanie środka pianotwórczego nie zawsze sprowadza się do dodania tego samego składnika. Zatem środki pianotwórcze będą ściśle wiązały się z właściwościami pianobetonu, które chce się uzyskać. Środek pianotwórczy będzie zatem w dużym stopniu wpływał na parametry pianobetonu.

W związku z tym należy wyróżnić tutaj proteinowe środki pianotwórcze. Środki pianotwórcze są pierwszym rodzajem składników, które są bezpośrednio odpowiedzialne za powstałą pianę. Środki proteinowe mają pochodzenie zwierzęce. To właśnie na bazie tych środków produkuje się pianobetony o gęstości ≤ 1000 kg/m3.

Oprócz środków proteinowych stosuje się także w praktyce środki syntetyczne. Środki syntetyczne nie mają już pochodzenia zwierzęcego, ale charakteryzuje je pochodzenie chemiczne. Dzięki nim powstaje znacznie bardziej stabilna piana niż w przypadku zastosowania proteinowych środków pianotwórczych. Syntetyczne środki pianotwórcze przyczyniają się do powstania pianobetonów o gęstości ≥ 1000 kg/m3.


Wytwarzanie
 

Szczególnie ważne okazuje się nie tylko zestawienie odpowiednich składników. Drogocennym etapem jest także samo wytwarzanie pianobetonu.

Proces tworzenia pianobetonu opiera się na połączeniu cementu, wody, środka pianotwórczego oraz wypełniacza. Odpowiednie proporcje składników to nie wszystko. Ważne są także specjalne urządzenia, których zadaniem jest wytworzenie pianobetonu na placu budowy. To właśnie dzięki nim powstaje płynna masa.

W zależności od określonych proporcji składników, a także ich rodzaju pianobeton będą charakteryzowały parametry techniczne, zróżnicowane w zależności od jego gęstości.
 

Zalety
 

Niewątpliwie zainteresowanie pianobetonem nie wynika wyłącznie z zainteresowania procesem wytwarza. Przede wszystkim skupienie uwagi na pianobetonie to podążanie w stronę jego właściwości, dzięki którym znajduje on szerokie zastosowanie.

Z pewnością jedną z podstawowych zalet jest gęstość pianobetonu. Pianobeton należy bowiem do lekkiego typu betonu. Równocześnie zaznacza się, że pianobeton jest nie tylko lekki, ale i sztywny, co korzystnie wpływa na jego możliwości wykorzystania.

Ponadto pianobeton równomiernie rozkłada obciążenia. Dlatego też nie powstają strefy skupionych naprężeń. Słabe wchłanianie wody przez pianobeton powoduje, że może być on wykorzystany wszędzie tam, gdzie pojawia się woda. Cykle zamarzania i rozmarzania wody nie spowodują zatem jego zniszczenia. Równocześnie pianobeton wykazuje odporność na ściskanie nawet do 18 kN/mm2.

Jak już wspomniano na początku prace wykorzystujące pianobeton nie należą do skomplikowanych. Przemawia za tym nie tylko łatwe wylewanie pianobetonu, ale także brak konieczności ubijania. Zatem wykonywanie prac nie stanowi wady, ale zaletę.
 

Zastosowanie
    

Wymienienie tak sporego zakresu zalet związanych z właściwościami pianobetonu wiąże się równocześnie z szerokim zastosowaniem.

Przykładem może być tutaj chociażby usztywnienie rurociągów w systemie komunalnym. Jednak nie to stanowi główne zastosowanie pianobetonu.

Wykorzystanie lekkiego betonu dotyczy zazwyczaj tworzenia warstw wyrównujących. Popularna jest także izolacja termiczna dachów.

Nie tylko w budowie domu zastosowanie pianobetonu może okazać się niezwykle cenne. Pianobeton służy także do wypełniania pustek. Oprócz tego wykorzystuje się go w budownictwie hydrotechnicznym (przyczółki mostów), ale także w budownictwie drogowym (tunele). czytaj dalej...

Koniecznie zobacz