Domy kanadyjskie w Polsce?

Jesteś tutaj:

Domy kanadyjskie w Polsce?

3,5/5 (42 ocen)

Szkielet domu kanadyjskiego montowany jest bezpośrednio na placu budowy. Montaż wyższych kondygnacji następuje po wykonaniu stropu. Technologia kanadyjska wykonania szkieletu opiera się na systemie modularnym, w którym występują cale oraz stopy ( 1 cal = 2,5 cm; 1 stopa = 30 cm). Drewniane belki mają następujące przekroje: 38 mm x 89 mm lub 38 mm x 140 mm, a ich rozstaw wynosi 16 lub 24 cale. Wykonanie szkieletu obejmuje wykonanie konstrukcji wraz z podłogami. Chodzi tutaj oczywiście o konstrukcje stropów, ścian, schodów i dachu. Kiedy szkielet zostanie zamontowany pozostanie nam  około 60% prac do wybudowania „domu pod klucz”.

Stan surowy

Stan surowy otwarty to przede wszystkim wprowadzenie poszyć i pokryć. Płytę poszycia ścian zewnętrznych stanowi wiórowa płyta OSB/3. Na połaciach dachu montuje się folię dachową, a na ścianach zewnętrznych wprowadza się wiatroizolację.
Stan surowy zamknięty obejmuje obróbki blacharskie, pokrycie dachu, montaż rynien, stolarki okiennej oraz drzwiowej.

Domy szeregowe w systemie kanadyjskim

Roboty elewacyjne, instalacyjne i wykończeniowe

Zakres robót elewacyjnych może obejmować różne typy elewacji. Najbardziej popularna jest elewacja z drewna świerkowego, sosnowego lub modrzewiowego. Inne możliwości to elewacje z cegły klinkierowej lub kamienia, a także tynk mineralny lub silikatowy na wełnie.

Szereg wątpliwości wśród Polaków pojawia się również jeżeli chodzi o zagadnienia związane z instalacjami w domach kanadyjskich, a w szczególności z instalacjami grzewczymi. Można stosować różne źródła ciepła - gaz ziemny, ogrzewanie elektryczne czy pompy ciepła. Jednak najczęściej wybierane jest ogrzewanie elektryczne - grzejniki konwektorowe. Nie widać rur, ani kabli, gdyż instalacje układane są pod poszyciem ścian.


Istotną kwestią jest również właściwa izolacja cieplna, akustyczna oraz paroizolacja. W tym zakresie wykorzystuje się odpowiednio wełnę szklaną, mineralną lub włókna z celulozy. Folia polietylenowa spełnia wymagania paroizolacji, jeśli przepuszcza parę wodną w granicach 2-6 g/m2/24g.

Przed przystąpieniem do robót wykończeniowych należy zastosować okładziny wewnętrzne, czyli płyty gipsowe (gipsowo-kartonowe lub gipsowo włóknowe) o grubości 12 mm. Zakres robót wykończeniowych obejmuje wszelkie prace związane ze stolarką drzwiową, parapetami wewnętrznymi, malowaniem oraz podłogami.

Dom kanadyjski - szkieletowy


Plusy i minusy


System kanadyjskiej budowy domów ma szereg zalet, o których nie można nie pamiętać. Należą do nich możliwość szybkiej rozbudowy oraz stworzenie domu energooszczędnego, wykorzystanie większej powierzchni użytkowej niż w technologii tradycyjnego murowania. Ponadto domy kanadyjskie są ciche ze względu na wełnę mineralna, która umieszczana jest w ścianach i stropach.

Dlaczego zatem nie budujemy tego typu konstrukcji? Niewątpliwie chodzi o koszty związane z pozyskanie drewna, jego łatwopalność, podatność na działanie wilgoci i grzybów oraz  współczynniki przenikania ciepła.

Każdy system wznoszenia domu ma zalety i wady. Nie możemy jednak zapominać, że budownictwo to również pochłaniające wiele czasu badania, dzięki którym wyeliminowanie wad staje się możliwe. Warto zatem bardziej zainteresować się technologią kanadyjskiego szkieletu drewnianego, a przede wszystkim stać się otwartym na tylko pozornie nową w Polsce sztukę budowania.

mgr inż. Zuzanna Buszta

Koniecznie zobacz