Wewnętrzne schody drewniane

Jesteś tutaj:

Wewnętrzne schody drewniane

3,5/5 (23 ocen)

Ponieważ schody wewnętrzne bardzo często stają się integralną częścią przestrzeni domowej, firmowej, służbowej, właściciele starają się wybierać spośród projektów te, które są nie tylko funkcjonalne, ale również estetyczne. Nie inaczej jest w przypadku schodów drewnianych. Dlatego u producentów znajdziemy niezwykle atrakcyjne oferty różnego typu drewnianych schodów. Aby dobrze wybrać, musimy dokładnie wiedzieć, ile miejsca jest na  nie wyznaczone, jaki mają mieć kształt, a także, ile i jak wysokie kondygnacje mają ze sobą połączyć. Zapraszamy do zapoznania się z kilkoma wskazówkami na temat schodów drewnianych.


Kilka najważniejszych nazw


Ponieważ w tej branży wykorzystuje się dość specyficzne słownictwo, pragniemy Państwu przybliżyć najważniejsze wyrażenia.

Bieg – jest to nachylona część schodów, po której się wchodzi i schodzi, biegnąca w jednym kierunku.

Dusza – tak nazywa się prześwit między biegami w schodach lub pusta przestrzeń w centrum schodów.

Nosek (naczółek) – część stopnia, która jest wysunięta nad podstopnicą zwiększająca jego płaszczyznę.

Podest – jest poziomą płytą kończącą bieg schodów. Jest taką samą płytą, jak spocznik, ale na piętrze.

Podniebienie – spodnia, nachylona płaszczyzna biegu schodów.

Podstopnica – pionowa część stopnia. Nie mają jej schody ażurowe.  

Policzek – a właściwie belka policzkowa, na której opiera się stopień. Jest on wsuwany w policzek lub nasadzany górą.

Spocznik – pozioma płyta (miejsce na przystanięcie), która kończy bieg na półpiętrze, a czasem zmienia kierunek biegu schodów.

Stopnica – główna, pozioma część stopnia, na której stawia się stopy.

Wewnętrzne schody drewniane

Wewnętrzne schody drewniane

Typy schodów


Do najczęściej wykorzystywanych wewnętrznych schodów drewnianych zalicza się:

- schody policzkowe – zbudowane są z dwóch belek policzkowych, stopnic i podstopnic. Policzki mają tu przeważnie grubość 5 cm, wysokość uzależniona jest od wymiarów stopni, ale najczęściej jest to około 30 cm. W tego typu schodach stopnice i podstopnice wsuwa się w wydrążone w belkach policzkowych. Belki natomiast ściąga się specjalnymi nakrętkami mocowanymi na obustronnie gwintowanym metalowym pręcie.

- schody drabiniaste – są to schody ażurowe, które składają się z dwóch belek policzkowych i zamocowanych do nich stopnic.


- schody spiralne – wersja schodów wykorzystywana wówczas, kiedy jest zbyt mało miejsca na inny rodzaj. Mocuje się je do ścian nośnych wokół schodów lub (częściej) do słupa nośnego przymocowanego do stropu. Nie należą one do schodów wygodnych i praktycznych (nie da się nimi np. wnosić mebli i większych przedmiotów), ale jeśli nie ma lepszej opcji mogą być jedynym sensownym rozwiązaniem. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz