Schody na strych

Jesteś tutaj:

Schody na strych

3,2/5 (47 ocen)

Poddasze nieużytkowe jest miejscem o przeznaczeniu typowo gospodarczym. Nie oznacza to w żadnym przypadku, że zapominamy o możliwości łatwego i bezpiecznego wejścia na strych. Jest wręcz przeciwnie, ponieważ zależy nam na funkcjonalności tego typu schodów. Podjęcia jakich decyzji wymaga wybór schodów strychowych?


„Chowane schody strychowe”


Bardzo często skojarzenia z konstrukcją schodów strychowych sprowadzają się do konstrukcji typowych schodów wewnętrznych, czyli stałych i masywnych. Jednak obecnie rezygnujemy z takich rozwiązań ze względu na koszty i chęć zaoszczędzenia miejsca. Decydujemy się na współpracę z producentami, którzy oferują schody strychowe z możliwością ich szybkiego i wygodnego schowania, przy równoczesnym zachowaniu bezpieczeństwa.

Sposób rozkładania elementu składowego, jakim jest drabinka bezpośrednio wpływa na mechanizm tzw. „wyciągania i chowania schodów strychowych”. Jest to alternatywa dla pomieszczeń, których wysokość nie przekracza 3,5 m, a równocześnie nie jest mniejsza od 2,3 m. Maksymalny udźwig tego typu schodów strychowych wynosi około 160 kg.
Poniżej, w tabeli przedstawiamy typowe rozwiązania.

Tabela przedstawiająca klasyfikację schodów strychowych
 

Rodzaj schodów strychowych

Charakterystyka

 

Wysuwne

· Złożone są najczęściej z segmentów, z których przesuwnym jest segment dolny.

· Drabinka wykonana jest najczęściej z drewna sosnowego.

· Nie wymagają tak dużej odległości do rozłożenia jak schody łamane.

· Mogą być osadzone w głębi sufitu.

· Orientacyjne ceny: 500-600 zł.

Łamane

· Najczęściej produkowane są jako trzyczęściowe.

· Drabinka może być wykonana jako drewniana lub stalowa.

· Wymagają odpowiedniej odległości zamachowej, muszą być wykonane dokładnie „na miarę”.

· Orientacyjne ceny schodów drewnianych trzyczęściowych: 300400 zł.

Harmonijkowe (nożycowe)

· Ich otwieranie polega na bezpośrednim rozciąganiu, dopasowanym do wysokości danego pomieszczenia.

· Drabinka wykonana jest ze stali.

· Mają znacznie mniejszy zasięg przy składaniu drabinki niż schody łamane.

· Nie wymagają tak precyzyjnego zwymiarowania jak schody łamane.

· Orientacyjne ceny: od 500 zł wzwyż.

Elementy składowe


Schody strychowe choć różnią się między sobą sposobami chowania oraz konstrukcją, składają się z takiego samego lub podobnego wyposażenia. Współpraca pomiędzy elementami składowymi, ich precyzyjne wykonanie  bezpośrednio wpływa na komfort użytkowania schodów.


W skład wyposażenia podstawowego wchodzą:

Drabinka – zazwyczaj składa się z dwóch lub trzech części, wykonana jest ze stali lub drewna, wyposażona w metalowe okucia. Jej szerokość uzależniona jest od wymiarów otworu w stropie i wymiarów pozostałych elementów składowych, zazwyczaj wynosi ona  34-38 cm.

Skrzynia – wykonana jest z drewna, a jej wymiary są zgodne z otworem stropowym. Rozmiary skrzyń i promienie otwarcia są różne w zależności od ilości segmentów schodów strychowych. Przykładowo wymiary dla schodów segmentowych trzyczęściowych wynoszą: 120 x 160 cm, promień otwarcia 150 cm. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz