Schody na strych

Jesteś tutaj:

Schody na strych

3,2/5 (47 ocen)

W skrzyni montowana jest uszczelka, która zapewnia odpowiednią szczelność pomiędzy klapą, a ościeżnicą. To oraz inne rozwiązania zapewniają właściwą izolację cieplną pomiędzy pomieszczeniem ogrzewanym, a przestrzenią nieogrzewaną – strychem. Ze względów estetycznych połączenie skrzyni ze stropem jest zazwyczaj osłonięte sosnowymi listwami maskującymi.

Klapa – składa się z drewnianego stelażu (ramy), który oklejony jest płytą (wiórową, stolarską lub HDF). Jeżeli klapa jest ocieplana ma zazwyczaj konstrukcję dwuwarstwową. Wymiary klapy są odpowiednio dopasowane do wymiarów skrzyni, grubość uzależniona od rozwiązania konstrukcyjnego producenta. Popularne stało się również wprowadzanie mechanizmów odciążających klapę, które zapewniają lepszy komfort użytkowania.

Schody - drabina na strych

Schody - drabina na strych

W skład wyposażenia dodatkowego wchodzą:

Poręcz – może być metalowa lub drewniana (rzadziej), w zależności od producenta i rodzaju schodów montowana jest do górnego i / lub środkowego segmentu drabiny.

Barierka ochronna – montowana jest do skrzyni, zapewnia bezpieczeństwo wokół otworu w stropie, a równocześnie ułatwia zejście.

Stopki plastikowe – zapewniają stateczność drabinki, a równocześnie chronią podłogę przed możliwością zarysowania.


Montaż


Przed przystąpieniem do prac należy sprawdzić bezpieczeństwo i wykonanie otworu w stropie. Jest to podstawowy krok, który wymaga zarówno odpowiedniego projektu jak i precyzyjnego wykonania pod nadzorem konstruktora z uprawnieniami. Tylko w takim wypadku możliwe jest podjęcie dalszych czynności, gdyż zapewniona jest prawidłowa praca konstrukcji, pomimo jej naruszenia.

Schody strychowe montuje się przed pracami związanymi z wykańczaniem sufitu. Montaż jest stosunkowo prosty ze względu na gotową do wbudowania postać schodów. Producenci dostarczają instrukcje, dzięki którym „chowane schody strychowe” możemy zamontować samodzielnie. Zatem tego typu przedsięwzięcie jest w znacznym stopniu łatwiejsze do wykonania  niż w przypadku schodów tradycyjnych. Równocześnie mamy możliwość zaoszczędzenia czasu.

„Chowane schody strychowe” są atrakcyjne dla współczesnych konsumentów. Wygoda, bezpieczeństwo i ich cena są uzależnione od kilku czynników. Przede wszystkim chodzi tutaj bezpośrednio o konstrukcję, wymiary oraz sposób wykończenia schodów. Ważne jest zatem podjęcie przemyślanych decyzji w tym zakresie oraz wybór producenta, który spełni nasze oczekiwania.

Zdjęcie w nagłówku prezentuje schody firmy FAKRO.

mgr inż. Zuzanna Buszta

Koniecznie zobacz