Oświetlenie ogrodu - nowoczesne lampy ogrodowe

Jesteś tutaj:

Oświetlenie ogrodu - nowoczesne lampy ogrodowe

3,5/5 (32 ocen)

Lampy stojące dają szeroki zakres możliwości. Wynika to przede wszystkim ze zróżnicowanych wysokości lamp stojących. To właśnie wysokość i natężenie światła decyduje o powierzchni, która będzie oświetlana. W zależności od tego jak intensywnego oświetlenia potrzebujesz w danym miejscu ogrodu możesz zdecydować się na lampę wysoką lub nieco niższą. Wysokie lampy sprawdzają się przede wszystkim w przypadku podjazdów, natomiast niskie wszędzie tam, gdzie zależy na podkreśleniu istnienia danych roślin.

W ostatnim czasie przychylność klientów zyskały tzw. lampy japońskie. Są one ciekawą propozycją, ponieważ mogą nadać Twojemu ogrodowi orientalnego charakteru. Wykonywane są z betonu i kosztują około 600 zł. Cena jest znacząco zdeterminowana przez formę betonowej lampy stojącej.

Nowoczesna lampa ogrodowa

Nowoczesna lampa ogrodowa

Zaakcentowanie oczek wodnych

Szczególnego uwydatnienia wymaga oczko wodne. Podstawą jest oczywiście jego oświetlenie, dzięki któremu odmienisz swój ogród. Światła mogą dostarczyć niewysokie lampy stojące, nieprzekraczające 20 cm. Tego rodzaju lampy montuje się nad wodą lub pod wodą.

Zamiast lamp stojących lub jako ich uzupełnienie można skorzystać z popularnych reflektorów, stosowanych także przy skalniakach. Innym pomysłem na oświetlenie oczka wodnego są oprawy wpuszczane bezpośrednio w podłoże z funkcją odchylania o określonym zakresie. Oświetlenie z regulowanym kątem jest z pewnością przydatnym rozwiązaniem.

Warto zwrócić uwagę na pyłoszczelność oraz wodoszczelność, ponieważ te cechy wpływają na bezproblemowy okres użytkowania danego typu oświetlenia.

Ogrodowa lampa solarna

Ogrodowa lampa solarna

Lampy solarne

Pozyskanie światła słonecznego w dzień, a oddanie go wieczorem to podstawowa zaleta lamp solarnych. Rozwiązanie nadaje się nie tylko do ogrodu, patio czy tarasu. Dzięki lampom solarnym można oszczędzać energię, a równocześnie oświetlać ogród.

Producenci oświetlenia solarnego oferują nie tylko lamy, ale także lampiony. Lampiony swoim kształtem mogą przypominać wazy lub pochodnie. Dzięki nim ogród staje się miejscem naturalnym, a równocześnie nowoczesnym.

Lampy solarne w wielu przypadkach wypierają lampy zasilane tradycyjnym źródłem energii. Nie oddają jednak tak intensywnego światła. Ponadto warto zwrócić uwagę na czas ładowania i mieć w świadomości, że nie każdy dzień jest słoneczny. Z tego też względu warto stosować lampy solarne jako uzupełnienie ogrodowego oświetlenia.

Oświetlenie schodów

Oświetlenie schodów

Tradycyjna instalacja i koszty


Oświetlenie ogrodu wymaga przeprowadzenia prac instalacyjnych. Są one stosunkowo proste. Podstawą jest zakopanie kabla i podłączenie go przez elektryka. Należy mieć na uwadze wykorzystanie transformatorów. Koszt kabla to około 6 zł/mb. Dodatkowymi kosztami będzie oczywiście praca elektryka oraz zakup lamp.

W celu obniżenia kosztów eksploatacyjnych warto pomyśleć nie tylko o lampach solarnych, ale również o żarówkach energooszczędnych. Koszty eksploatacyjne są zazwyczaj większe niż sama instalacja oświetlenia  w ogrodzie.

mgr inż. Zuzanna Buszta


Koniecznie zobacz