Aranżacja pięknego ogrodu

Jesteś tutaj:

Aranżacja pięknego ogrodu

3,5/5 (24 ocen)

W takim ogrodzie na tarasie obowiązkowo muszą się znajdować meble ogrodowe, które pozwolą nam dobrze wypocząć. Potrzebny jest stół, krzesła, ławy oraz leżaki. Poza odpoczynkiem możemy przy nich, również wypić kawę i zjeść posiłek.

Taras powinien być bardzo kolorowy. Powinny to sprawić kwiaty w glinianych donicach, które na nim stoją, poza oleandrami, warto, również postawić pelargonie, dalie, datury i inne barwne kwiaty w ciepłych kolorach.

Wiadomo, że ze względu na panujące w Polsce warunki atmosferyczne nie jesteśmy w stanie uprawiać tych samych roślin, które rosną w krajach śródziemnomorskich.

Kolorowe w ogrodzie są, również meble, na które kładziemy narzutki, poduszki a niekiedy koce w pastelowych barwach.
Warto, również zrobić podłogę i elewację domu, w jasnych barwach, na przykład kremowej lub żółtej.

Dlatego do takiego miejsca pasuje terakota, piaskowiec czy żwir.

Wybierając ogrodzenie warto zdecydować się na mur z kamienia, który będą otaczały kwitnące pnącza. Nad tarasem warto zrobić pergolę, którą będą porastały winogrona.

Im więcej powielimy elementów z tradycyjnych śródziemnomorskich ogrodów tym bardziej nasz ogród będzie go przypominał.
Ogród śródziemnomorski jest miejscem, w którym doskonale się wypoczywa. Duży wpływ ma na to wykorzystanie w ogrodzie ciepłej palety barw.

Ogród w stylu angielskim

Ogród w stylu angielskim

Ogród w stylu angielskim


Tego typu ogrody są zakładane przed willami i domami miłośników ogrodnictwa. W ich skład wchodzi zarówno płaski teren, jak i wzniesienia, otoczone bujną roślinnością. Centralnym elementem ogrodu jest duży trawnik, który jest bardzo starannie pielęgnowany. Poza takimi zabiegami jak koszenie i odchwaszczanie stosuje się, także napowietrzanie i wertykulację. Od trawnika odchodzą ścieżki, które prowadzą do innych części ogrodu. Obrzeża trawnika porastają kwiaty: floksy, dzwonki pierwiosnki i róże. Nie może zabraknąć, także drzew ozdobnych, dębów oraz kasztanowców.

Rośliny rosnące w ogrodzie mają żywe barwy i tworzą wielokolorową kompozycję. Dominuje w niej biel, róż, błękit oraz fiolet oraz często pojawia się czerwień.

Angielskie ogrody wielokrotnie przypominają obrazy namalowane ręką wybitnego artysty. Niejednokrotnie sprawiają wrażenie tajemniczego ogrodu.

Poza roślinami w ogrodzie występują także, rzeźby, pergole, mostki oraz strumyki. Pergole porastają kwitnące powojniki.

W ogrodzie angielskim nie powinniśmy zapomnieć o właściwym zaprojektowaniu tarasu, tak trzeba go zaaranżować żeby komponował się z resztą ogrodu. Warto ozdobić go glinianymi donicami rożnej wielkości z kolorowymi doniczkowymi i ogrodowymi kwiatami.

Ogrody angielskie to najpiękniejsze i najlepsze miejsca wypoczynku. Często wyglądają jak z bajki.

Ogród japoński

Ogród japoński

Ogród dla wygodnych


Tego typu ogród powstaje na ogół przy domach, które się dopiero budują. W zamyśle właścicieli ma on być na chwilę a pozostaje na zawsze. W takim ogrodzie trawa ma mech i mlecze oraz inne chwasty, które przeszkadzają nam, ale za bardzo nie wiemy co z nimi zrobić. Poza tym rośliny, kwiaty, krzewy i drzewa rosną bez ładu tylko bo bokach ogrodu. Ponieważ posadziliśmy je w pośpiechu, to obok tui rośnie lawenda a obok nisko piennej jabłoni różanecznik. Często w takim ogrodzie są pozostałości po budowie domu, zamiast trawy na ziemi zalega gruz czy są pagórki zamiast płaskiego terenu. Na niedokończonym tarasie odpoczywamy na taborecie i przy plastikowym stole. Na ogół jest to wynikiem tego, że się nam po prostu nie chce, czasami brakuje pieniędzy.

Są jeszcze dwa pozostałe typy ogrodu dla wygodnych, jeden jest spowodowany wiekiem właścicieli a drugi jednorazową pracą projektanta.

Czym jesteśmy starsi tym mniej mamy siły. W pewnym momencie odbija się to na naszym ogrodzie. Z tym, ze nie jest on zaniedbany tylko znajduje się w nim coraz więcej trawy a mniej kwiatów i krzewów. Staramy się tak przearanżować ten ogród, aby był jak najwygodniejszy i wymagał jak najmniej ciężkiej pracy. Dosadzamy mało drzew, tych które mamy już nie przycinamy, nie uprawiamy warzywniaka. Skupiamy się natomiast na roślinach cebulowych, których nie wykopujemy na zimę, na przykład na tulipanach, hiacyntach, liliach. Poza tym poprawiamy swoje miejsca wypoczynkowe, aby były jak najwygodniejsze.


Zapracowani i bogatsi mieszkańcy miast powierzają często swój ogród architektowi krajobrazu. Człowiek ten pieczołowicie projektuje ogród, sadzi rośliny, które idealnie do siebie pasują, robi mały trawniczek, przywozi duże krzewy i drzewa. Wszystko się ładnie przyjmuje. Właściciela prosi się tylko, aby podlewał ogród, skosił trawniczek, a jak będzie miał jakikolwiek problem z ogrodem to, żeby się skontaktował z architektem lub ogrodnikiem.

W ten sposób powstaje małe dzieło sztuki, które budzi zazdrość znajomych. Urządzamy w nim fajne imprezy i jesteśmy szczęśliwi.

Po jakimś czasie mamy więcej obowiązków w pracy, wyjeżdżamy na wakacje, zapominamy o ogrodzie. Niektóre rośliny z powodu braku pielęgnacji od razu usychają, inne słabną stopniowo. Trawnik przypomina łąkę. A nasz piękny kiedyś ogród odstrasza.

Zaniedbane ogrody to jeden z bardziej przykrych widoków, na szczęście coraz rzadszy w naszych miastach i na ich przedmieściach.

Odpowiednia aranżacja ogrodu, może znacznie podwyższyć wartość domu przy sprzedaży. Może, również stworzyć tak przyjemne miejsce wypoczynku, że nie będziemy chcieli wyjeżdżać na wakacje. Jednak jeżeli po zaprojektowaniu nawet najpiękniejszego ogrodu nic od siebie nie dołożymy, nie będziemy o niego dbać to nawet najlepsza aranżacja nic tu nie pomoże.

Agnieszka Krakowiak
 

Koniecznie zobacz