Kaskady i strumienie wodne w ogrodzie - praktyczne informacje

Jesteś tutaj:

Kaskady i strumienie wodne w ogrodzie - praktyczne informacje

3,6/5 (106 ocen)

Woda w ogrodzie nie tylko uspokaja i wycisza, ale pozwala na uzupełnienie żywiołów – ziemi, ognia (w postaci płonącego ogniska) oraz powietrza. Zamiast myśleć o typowych oczkach wodnych warto zastanowić się nad wodą płynącą w kaskadach i strumieniach.


Różnica pomiędzy kaskadą, a strumieniem


Na samym początku trzeba podkreślić, że kaskada i strumień nie są tymi samymi rozwiązaniami projektowymi. Kaskady są bowiem szczególnym podtypem wodospadów, których nieodłączne elementy w postaci progów skalnych zapewniają ruch wody.

Zazwyczaj mniejsza prędkość przepływu wody odnosi się oczywiście do strumieni. Charakteryzują się one wąskim, a równocześnie płytkim korytem, ale nawet dzięki niewielkim spadkom terenu umożliwiają płynięcie wody.


Uwarunkowania terenowe


Nie zawsze trzeba maksymalnie rozbudować zakres prac mających na celu powstanie w ogrodzie kaskady bądź strumienia. W praktyce oznacza to, że nie zawsze uformowanie koryta musi wiązać się z budową sztucznego nasypu. Bardzo często wystarczy wykorzystać naturalne ukształtowanie terenu, którego spadek przyczyni się do spływania wody.

Z tego względu kaskady lub strumienie stają się bardzo popularne na terenach pagórkowatych.

Kaskada wodna w ogrodzie


Pompa i filtr


Wbrew pozorom inwestycja w pompę nie okazuje się konieczna wyłącznie w przypadku budowy fontanny. Kaskady i strumienie tworzone w ogrodach to przeważnie inwestycje oparte na tzw. zamkniętym obiegu wody.

W związku z tym niezbędne okazuje się:

  • wywołanie przepływu wody – za to odpowiedzialna jest pompa
  • oczyszczenie wody – za to odpowiedzialny jest filtr

 

Zarówno sama pompa jak i filtr powinny być dobrane w zależności od spadku terenu, głębokości i szerokości koryta, a także długości samego strumienia. W omawianych rozwiązaniach najlepszym pomysłem okazuje się zakup tzw. filtrów ciśnieniowych, zakopanych w gruncie.

Podczas zakupu pompy do kaskady czy strumienia można zdecydować się na pomoc ekspertów, którzy na podstawie danych planowanej inwestycji, są w stanie dobrać odpowiednią pompę. Zasadniczo wydajność pompy do strumienia lub kaskady musi być stosunkowo duża (maksymalna wydajność pompy wynosząca około 100 l/godz. powinna odpowiadać 1 cm szerokości strumienia).

Podstawową regułą jest oczywiście umieszczenie pompy w najniżej położonym punkcie obiegu wody, dzięki któremu będzie mogła ona odbierać spływającą wodę i ponownie doprowadzać ją do punktu położonego najwyżej, czyli do źródła.

Strumień w ogrodzie


Uszczelnienie


Oprócz zapewnienia ruchu wody istotne w praktyce okazuje się także uszczelnienie dna koryta. W związku z tym trzeba już na samym początku wybrać jedną z propozycji zabezpieczenia dna.

Do uszczelnienia dna wykorzystuje się:

  • folię uszczelniającą – wykonaną z PCV, charakteryzującą się zróżnicowanymi grubościami (0,6 do 1,5 mm) oraz wymiarami (mogą to być nawet wielkoformatowe płachty zgrzane z pasów)
  • EPDM – nowoczesna geomembrana, nie tylko elastyczna, ale także wytrzymała na działanie warunków atmosferycznych czy mechanicznych; w praktyce określana jako wykładzina kauczukowa
  • siatkobeton – podstawowy skład zapewniają elementy żywiczno-szklane; daje możliwość tworzenia nieregularnych kształtów, przez większość uważany za trudny w wykonaniu typ uszczelnienia
  • bentonit – powszechnie sprzedawany w formie gotowych geomat, które przykrywa się warstwą piaskową

Kaskady ogrodowe


Inspiracje


Z racji naturalnych wpływów otoczenia kaskady i strumienie nie mogą stanowić w ogrodzie elementów obcych. Z tych względów sztuczne moduły strumieni (stanowiące już coraz częściej elementy podświetlane) muszą być oczywiście bardzo dobrze zamaskowane. Nie ma bowiem nic piękniejszego niż naturalna odsłona kaskady czy strumienia. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz