Kaskady i strumienie wodne w ogrodzie - praktyczne informacje

Jesteś tutaj:

Kaskady i strumienie wodne w ogrodzie - praktyczne informacje

3,6/5 (93 ocen)

Do osiągnięcia tego celu jak najbardziej przydadzą się jak najbardziej polne kamienie, służące do budowy stopni. Najlepiej sprawdzają się  oczywiście piaskowce lub granity, których obecność w żadnym stopniu nie zagraża znajdującym się w pobliżu strumienia roślinom. Warto mieć to na uwadze, ponieważ takich właściwości nie wykazuje chociażby wapień, którego obecność przynosi więcej szkody niż korzyści. Większe kamienie wykorzystywane do budowy progów mają na celu zabezpieczenie tych mniejszych przed ich wymywaniem i przesuwaniem.

Oprócz materiałów kamiennych w otoczeniu kaskad i strumieni spotyka się drewniane bale. Można także pomyśleć o betonie, jednak z reguły nie prezentuje się on najlepiej w proponowanej aranżacji najlepiej.

Wodospad w ogrodzie


Roślinność


Podkreślenie istnienia kaskady i strumienia wodnego będzie  do osiągnięcia chociażby wtedy, kiedy wokół strumienia pojawi się żwirowa ścieżka obsadzona roślinami. Wybór roślin może być przeróżny – począwszy od tych z delikatnymi kwiatami, a kończąc na wyrazistych bylinach.

Przykłady roślin, którym sprzyjają miejsca wilgotne przy strumieniach:

mgr inż. Zuzanna Buszta

 

Koniecznie zobacz