Lilie wodne (Grzybienie) - uprawa i rodzaje

Jesteś tutaj:

Lilie wodne (Grzybienie) - uprawa i rodzaje

3,3/5 (52 ocen)

Oczka wodne, stawy ozdobne i rekreacyjne, nieduże jeziorka, a także różnego rodzaju inne zbiorniki wodne są coraz bardziej popularne we współczesnych ogrodach. Stanowią nie tylko wspaniałą ozdobę naszego zielonego zakątka, lecz również stwarzają bardzo specyficzny mikroklimat, w którym lepiej nam się wypoczywa. Jednak sama tafla wody nie wygląda zbyt atrakcyjnie, jeżeli nie zagospodarujemy odpowiednio jej roślinnością.

Kwiaty mogą być uprawiane nie tylko w pobliżu takich zbiorników, lecz również bezpośrednio na samej wodzie. W tym miejscu nie można zapomnieć o grzybieniach, czyli tak zwanych liliach wodnych, które z pewnością są najpiękniejszą ozdobą wodnych zakamarków.


Nie tylko pięknie, lecz również praktycznie!


Kwiaty lilii unoszące się ponad pływające po powierzchni wody żywo zielone liście, to nie tylko przepiękna ozdoba, lecz również praktyczne właściwości. Cień, jaki rzucają zielone części rośliny, jest wspaniałą ochroną przed słońcem zarówno dla ryb, jak również dla innych hodowanych tam zwierząt. Woda tak szybko się nie nagrzewa, dzięki czemu nasi wodni pupile nie doznają szoku termicznego w słoneczne dni i zimne noce. Dotyczy to przede wszystkim niedużych zbiorników, gdzie mała ilość wody szybko absorbuje, a później oddaje ciepło. Dodatkowo mniej promieni słonecznych to wolniejszy rozwój glonów, które potrafią skutecznie zniszczyć walory ozdobne oczka wodnego.

Lilia wodna

Lilia wodna

Dobór gatunków i uprawa


Od tego w jakim zbiorniku wodnym chcemy nasze lilie uprawiać, zależny jest rodzaj, na jaki możemy się zdecydować. Główny wpływ na systematykę tych roślin ma głębokość ich sadzenia. Pomimo, iż mogłoby się wydawać, że kwiaty te składają się tylko z pływających liści i kolorowych kielichów, posiadają one również swoje pędy i korzenie, które muszą być usadowione na odpowiedniej głębokości. Zatem w zależności od tego, jak głęboki mamy zbiornik, dobieramy odpowiednie lilie. Największe, silnie rosnące wymagają posadowienia ponad jeden metr pod taflą wody, duże od 50 do 100 centymetrów, średnie około 35 - 50 centymetrów, małe od 20 centymetrów oraz miniaturowe, którym wystarczą płytkie akweny, nawet od 10 - 15 centymetrów.


Dodatkowo ważna jest powierzchnia wody, jaką dysponujemy. Największe okazy lilii wodnych wymagają nawet czterech metrów kwadratowych na sztukę, z kolei te najmniejsze zadowalają się rozsadą 30cm x 30cm.

 

Lilie wodne w oczku wodnym

Lilie wodne w oczku wodnym

Kolejnym czynnikiem, który jest również bardzo ważny, jest sposób ich zimowania. Jeżeli chcemy pozostawiać lilie na zimę, musimy wybrać gatunki mrozoodporne. Tropikalne odmiany muszą być przechowywane w donicach, w temperaturze minimum 10 stopni.

Jeżeli chcemy, aby nasze rośliny bardzo obficie kwitły, należy umieszczać je z miejscach słonecznych. Jeżeli temperatura będzie utrzymywała się na odpowiednim poziomie (ponad 18 stopni), możemy liczyć na kwitnienie nawet od czerwca do października. W nocy kwiaty się zamykają, a po kilku dniach całkowicie znikają, gdyż żywotność pojedynczych sztuk nie jest zbyt długa. Pielęgnacja tych roślin jest bardzo łatwa. Co trzy lata zasilamy rośliny ziemią kompostową. Regularnie usuwamy zżółkłe liście oraz przekwitłe kwiaty, a także części roślin zaatakowane przez choroby. Jeżeli w naszym oczku wodnym hodujemy też ryby, stanowią one wspaniałą ochronę przed szkodnikami. W sporadycznych przypadkach, kiedy mamy do czynienia z zaawansowanym stadium choroby grzybiczej, może być konieczne usunięcie całej rośliny.

Lilie wodne

Lilie wodne

Rozmnażanie nie jest trudne i najlepiej robić to poprzez podział kłączy. Około 15 cm sadzonki pobieramy wiosną i wtedy też je sadzimy do wysokich koszy, wypełnionych mieszanką piasku i gliny w stosunki 2:1. Pozbywamy się starych liści, a korzenie skracamy do długości około 7 centymetrów. Kosz powinien być wypełniony w takim stopniu, aby pąki sadzonki znajdowały się między jego górną krawędzią, a poziomem podłoża. Tak przygotowany pojemnik ustawiamy na głębokości około 10 - 20cm, licząc między taflą wody, a powierzchnią gruntu w koszu.

Kwiat lilii wodnej

Kwiat lilii wodnej

Gatunki lilii wodnych


Wyróżniamy wiele kolorystycznych, a także wielkościowych odmian lilii wodnych, jednak w naszym klimacie naturalnie występują tylko dwie - grzybień biały i grzybień północny. Oba objęte są w naszym kraju ochroną, a w oczkach wodnych bardzo słabo się sprawują. Kwiaty są nieduże oraz bardzo krótko pozostają otwarte. Do tego zaaklimatyzowanie się ich w sztucznym zbiorniku nie jest łatwe. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz