Lilie wodne (Grzybienie) - uprawa i rodzaje

Jesteś tutaj:

Lilie wodne (Grzybienie) - uprawa i rodzaje

3,3/5 (32 ocen)

Grzybienie tropikalne, są to odmiany o kwiatach w kolorze niebieskim, fioletowym, czasem też purpurowym. W naszym klimacie nie mają szans na przeżycie zimy, bez zastosowania odpowiednich zabiegów, gdyż wymagają temperatury wyższej niż 10 stopni.

Grzybienie zimotrwałe występują w kolorach białym, żółtym, różowym, pomarańczowym, czasem czerwonym i niejednokrotnie w mieszankach tych barw. Te odmiany uprawiane są najczęściej w sztucznych zbiornikach w naszych ogrodach, ze względu na łatwiejsze ich przezimowanie.

Lilie wodne w oczku wodnym

Lilie wodne w oczku wodnym


Inne nazwy


Lilia wodna jest popularną nazwą grzybieni. Jednak czasami można również spotkać je pod innymi nazwami, takimi jak: nenufar, stulikiepek, mamałucha biała, kerzenka.

Oczka wodne są jednym z ciekawszych i bardziej ozdobnych elementów ogrodu. Sprawiają nam nie tylko wiele radości, ale również pozwalają na hodowanie zwierząt wodnych, a także stworzenie warunków odpowiednich dla wielu roślin, wymagających podwyższonej wilgotności. Zakładając dowolny zbiornik wodny, warto jest zapoznać się z liliami wodnymi, które mogą stanowić jeden z ciekawszych elementów wodnej kompozycji. Są nie tylko ozdobą, ale również pełnią funkcje praktyczne oraz mogą być używane jako element bukietów.
 

Koniecznie zobacz