Fuksja (Ułanka) - kwiat warty uprawy

Jesteś tutaj:

Fuksja (Ułanka) - kwiat warty uprawy

3,4/5 (141 ocen)

Podłoże i nawożenie


Do uprawy fuksji wybieramy ziemię żyzną, próchniczą, o lekko kwaśnym odczynie pH, ale niezbyt ciężką. W odpowiednich warunkach fuksje kwitną bujnie przez cały sezon, dlatego wymagają regularnego dokarmiania, najlepiej nawozami dla roślin kwitnących lub nawozami długo działającymi.

Kwitnąca fuksja


Rozmnażanie


Aby rozmnożyć fuksję, należy pobrać od niej sadzonki pędowe i ukorzenić w mieszance torfu z piaskiem. Jeśli chcemy otrzymać rośliny kwitnące wiosną, sadzonkujemy je w miesiącach X-XI, ale jeśli zależy nam na kwiatach latem, sadzonki ukorzeniamy w I-II.


Choroby i szkodniki


Niestety, te piękne rośliny są narażone na wiele chorób i zagraża im sporo szkodników. Najczęściej są atakowane przez mszyce, przędziorki, mączliki szklarniowe i wciornastki, które chętnie żerują na ich liściach, a spośród chorób pojawiają się przede wszystkim infekcje grzybowe.

Fuksja w doniczce

Fuksja w doniczce

Uwagi końcowe


Do ciekawostek należy z pewnością fakt, iż istnieją odmiany fuksji magellańskiej ( F. magellanica ) np. 'Riccartonii', które są w stanie przetrzymać w gruncie niezbyt ciężką zimę, o ile zostaną posadzone w miejscach osłoniętych, a jesienią dobrze okryte. Wprawdzie ich część nadziemna zmarznie, ale wiosną powinna odbić od korzenia i stanowić piękną ozdobę ogrodu.

Autor: Katarzyna Józefowicz
 

Koniecznie zobacz