Starzec popielny czyli popularne mrozy

Jesteś tutaj:

Starzec popielny czyli popularne mrozy

3,5/5 (294 ocen)

Wymagania i pielęgnacja


Mrozy nie są wymagające, tak więc nikt nie powinien mieć problemów z ich uprawą. Przy zapewnieniu optymalnych warunków (przepuszczalne, żyzne podłoże oraz słoneczne stanowisko) powinny  się rozkrzewić (warto uszczykiwać) i zachwycać zwartością i ładną, srebrzystą barwą.

Rośliny można zakupić w centrum ogrodniczym bądź też skorzystać z nasion. Nasiona wysiewamy wczesną wiosną np. do skrzynek bądź do inspektu. Nasion nie przykrywamy ziemią, jedynie delikatnie dociskamy do podłoża. Siewki wymagają pikowania. Wysadzamy je w maju,  zachowując między roślinami odległość w granicach 20 cm. Można także skorzystać z sadzonek wierzchołkowych, pobranych latem i ukorzenić je w podłożu, stosując ukorzeniacz.

Choroby i szkodniki


Mrozy nie są problematyczne  i zazwyczaj nie chorują ani nie są atakowane przez szkodniki. Jeżeli już pojawią się szkodniki to będą to zazwyczaj mszyce bądź wciornastki. Z chorób może pojawić się rdza bądź alternarioza.

Starzec popielny (mrozy)

Starzec popielny (mrozy)

Zastosowanie


Starzec popielny charakteryzuje się zróżnicowanym zastosowaniem. Może być uprawiany na rabacie, a także jako roślina obwódkowa. Poza tym możemy nim obsadzić misy, pojemniki, skrzynki, ale w kompozycjach, bo wówczas najpiękniej się prezentuje. Doskonale uzupełni kompozycje m.in.  z pelargonią, szałwią, żeniszkiem, koleusami. Można uprawiać go także w domu, pamiętając, aby na okres zimy, przenieść go do chłodniejszego pomieszczenia, chyba że potraktujemy go jako roślinę jednoroczną.

Grzegorz Bogucki

Koniecznie zobacz