Uprawa kapusty brukselskiej - odkrywamy sekrety!

Jesteś tutaj:

Uprawa kapusty brukselskiej - odkrywamy sekrety!

3,5/5 (70 ocen)

Zabiegi pielęgnacyjne


W uprawie brukselki jednym z ważnych zabiegów pielęgnacyjnych, poprawiających wysokość plonu jest ogławianie roślin. Zabieg musi być jednak przeprowadzony we właściwy sposób i w odpowiednim terminie, gdyż wykonany źle, zbyt wcześnie lub zbyt późno, może odnieść skutek odwrotny od zamierzonego. Pędy brukselek obcina się na szczycie, usuwając jednak tylko wierzchołek wzrostu, gdyż wycięcie całej rozety liściowej źle wpływa na rozwój i odżywianie główek. Zabieg wykonuje się zwykle w połowie września lub na początku października. U odmian przewidzianych do zbioru na przełomie września i października, ogławianie powinno wykonać się na ok. 4 – 5 tygodni przed zbiorami, natomiast w przypadku odmian u których zbiór planowany jest na przełom października i listopada, zabieg przeprowadza się ok. 6-7 tygodni przed terminem zbioru. Ogławiane rośliny powinny mieć wykształcone wszystkie główki, a główki znajdujące się najniżej powinny mieć ok. 2 cm. średnicy. Inne ważne zabiegi pielęgnacyjne w uprawie brukselki do odchwaszczanie, spulchnianie gleby, podlewanie, usuwanie dolnych liści (o ile rośliny tego wymagają) i ochrona przed chorobami oraz szkodnikami.

Kapusta brukselka

Kapusta brukselka


Zbiór


Zbiór główek kapusty brukselskiej rozpoczyna się najwcześniej w połowie września i prowadzi do czasu zebrania wszystkich główek (czasem nawet do grudnia). Główki gotowe do zbioru powinny mieć średnicę ok. 2 – 3 cm. oraz być zwarte i jędrne. Na mniejszych plantacjach główki zbiera się sukcesywnie, w miarę ich dojrzewania, na większych obszarach główki zbiera się jednorazowo, ścinając łodygi, a następnie obrywając i sortując dojrzałe główki. Brukselka należy do warzyw, które nie nadają się do długiego przechowywania. W odpowiednich warunkach, przy dużej wilgotności powietrza i niskiej temperaturze (ok. - 2 do – 3 °C) może być przechowywana jedynie przez kilka tygodni (do 10 tygodni). Umieszczona w dużych pojemnikach i w zbyt wysokiej temperaturze, bardzo szybko więdnie i żółknie, w krótkim czasie tracąc wartości użytkowe.


Choroby i szkodniki


Kapusta brukselska, podobnie jak inne warzywa kapustne, jest wyjątkowo chętnie atakowana przez choroby i szkodniki. W jej uprawie najczęściej pojawiają się takie choroby jak: mączniak rzekomy kapustnych, kiła kapusty i rdza oraz szkodniki:  bielinki (kapustnik, rzepnik), śmietki i mszyce. Zabiegiem profilaktycznym, pomagającym ograniczyć ich występowanie jest przestrzeganie zmianowania (nie należy uprawiać brukselki na stanowiskach po innych warzywach kapustnych nawet przez ok. 4 - 5 lat). Jeśli jednak choroby i szkodniki mimo wszystko pojawią się na roślinach, należy zwalczać je za pomocą odpowiedniego preparatu ochrony roślin, wybranego z aktualnego rejestru MRiRW.

Szeroki wybór nasion kapusty do nabycia tutaj

Autor: Katarzyna Józefowicz

Bibliografia:

1. „Warzywnictwo” Z. Legańska, J. Balcerzak ,Wyd. Hortpress, Warszawa 2000 r.
2. „Warzywnictwo” E. Kołota, M. Orłowski, A. Biesiada, wyd. UWP Wrocław 2007 r.
3. „Warzywnictwo” Zofia Dobrakowska-Kopecka, Roch Włodzimierz Doruchowski, Marian Gapiński, PWRiL W-wa 1999r.
4. „Warzywa wędrują za człowiekiem” B. Kuźmiński LSW W-wa 1975r.
 

Koniecznie zobacz