Kiedy i jak sadzić (siać) cebulę?

Jesteś tutaj:

Kiedy i jak sadzić (siać) cebulę?

3,3/5 (1088 ocen)

Cebula może być uprawiana z siewu, rozsady i dymki. Istnieje również możliwość uprawy cebuli ozimej. Polska posiada odpowiednie warunki do uprawy cebuli. W poniższym artykule scharakteryzujemy poszczególne sposoby sadzenia i siewu cebuli. Odpowiemy również na pytanie: jaki termin jest najlepszy do sadzenia cebuli, aby uzyskać pokaźny plon?


Kiedy siać (sadzić) cebulę?


Okres w którym wysiejemy cebulę jest niezwykle istotny. Zbyt wczesny siew może doprowadzić do porażania roślin przez choroby grzybowe w przypadku niespodziewanego nadejścia chłodów. Z kolei zbyt późny powoduje gorsze wschody i mniejszy plon.

Ogólnie przyjmuje się, że cebulę należy wysiać na początku kwietnia. Kiełkowanie następuje w temperaturze ok. 7-8 stopni Celsjusza. W Polsce południowo-zachodniej siew może zostać przeprowadzony nieznacznie wcześniej. Uprawa z siewu polecana jest na glebach o dobrej strukturze.

W przypadku uprawy z rozsady, nasiona należy wysiać w inspekcie na początku marca. Odpowiednio uprawiana rozsada nadaje się do wysadzenia na miejsce stałe po ok. 2 miesiącach. Cebulę dymkę wysadzamy na początku kwietnia. Cebulę ozimą należy wysiać w połowie sierpnia.

Sadzenie cebuli

Sadzenie cebuli


Wymagania uprawowe


Wysoki plon uzyskać można na dobrych glebach, średnio zwięzłych i bogatych w próchnicę. Optymalny odczyn gleby powinien wynosić od 6,5 do 7,0. Najobfitsze plonowanie uzyskuje się na stanowiskach słonecznych.


Odpowiedni materiał siewny


Przed siewem nasiona powinny być odpowiednio zaprawione. Zabieg ten uchroni cebulę przed białą zgnilizną, śmietką cebulanką i udnicą cebulkową. Najwygodniejszym rozwiązaniem jest zakup gotowych nasion w sklepie ogrodniczym.

Dymki to niewielkie cebulki zakupione w sklepie. Muszą charakteryzować się wysoką zdrowotnością, ponieważ porażone chorobami nie pozwolą na uzyskanie wysokiego plonu. Za najlepsze ze względu na wielkość plonów uważa się cebulki o wielkości 1-1,5 cm. Mniejsze z reguły dają mniejszy plon.


Jak siać cebulę?


Pod koniec marca lub na początku kwietnia należy spulchnić i wyrównać ziemię pod uprawę. Następnie wyznaczamy płytkie rowki o głębokości od 2 do 3 cm. Na glebach ciężkich głębokość musi być mniejsza, zaś lekkich - większa. Odległość pomiędzy rzędami powinna wynosić ok. 20-30 cm. Kolejną czynnością jest wysiew nasion w odstępach, co ok. 1 cm. Nasiona umieszczone w rowkach zasypujemy ziemią i ugniatamy. Ostatnią czynnością jest podlanie nowo wysianej cebuli.

Po upływie ok.  50 dni przerywamy uprawę, wyrywając najsłabsze egzemplarze. Po przeprowadzeniu tego zabiegu odległość pomiędzy cebulkami powinna wynosić ok. 7-10 cm. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz