Kiedy i jak sadzić (siać) cebulę?

Jesteś tutaj:

Kiedy i jak sadzić (siać) cebulę?

3,3/5 (1052 ocen)

Sadzenie cebuli dymki


Cebulki umieszczamy płytko w ziemi przygotowanej, jak do siewu. Optymalny odstęp powinien wynosić ok. 15 cm w rzędach oddalonych od siebie o ok. 20-30 cm. Wierzchołki cebulek powinny nieznacznie wystawiać nad powierzchnię gleby. Posadzone dymki należy staranie obcisnąć glebą, co zapobiegnie wypychaniu roślin przez korzenie, jak również umożliwi szybsze zakorzenienie się cebulek.

Zdecydowanie szybszy plon uzyskamy nakrywając zagony specjalną włókniną ogrodnicza.

Nasiona cebuli

Nasiona cebuli


Siew cebuli ozimej


Główną zaletą uprawy cebuli ozimej jest znaczące przyspieszenie okresu plonowania. W sierpniu wysiewamy nasiona analogicznie jak podano powyżej. Przed nadejściem zimy powinny wykształcić kilka liści. W takiej formie rozwojowej cebula jest dosyć odporna na mrozy, jednakże nie zaszkodzi zastosowanie włókniny ogrodniczej.


Pielęgnacja po siewie


Do głównych zabiegów pielęgnacyjnych zaliczyć można niedopuszczenie do zaskorupienia się gleby oraz odchwaszczanie. W przypadku niewielkich upraw najczęściej stosuje się mechaniczne usuwanie chwastów. Produkcja cebuli na większą skalę będzie wymagała zastosowania herbicydów. Regularne podlewanie można uznać za zbędne, jednakże dobrze wpływa na wielkość uzyskanego plonu, szczególnie, gdy wiosna i lato jest dosyć suche. Cebula dobrze reaguje na nawożenie organiczne.

Zbiór przeprowadzamy pod koniec lipca lub na początku sierpnia.

Dobre nasiona cebuli do siewu można kupić tutaj
 

Koniecznie zobacz