Cebula siedmiolatka (czosnek dęty) - uprawa

Jesteś tutaj:

Cebula siedmiolatka (czosnek dęty) - uprawa

3,4/5 (78 ocen)

Cebula siedmiolatka (Allium fistulosum L.) to wieloletnia roślina wywodząca się z Syberii, gdzie do dnia dzisiejszego występuje w stanie naturalnym. Szczególnie popularna jest krajach dalekiego wschodu. Określana jest również jako czosnek dęty. Wyróżnia się 3 podgatunki: siedmiolatka chińska, japońska i rosyjska. W naszym kraju najpopularniejsza jest ta ostatnia. Jest rośliną dosyć aromatyczną, posiadającą jadalne kwiaty i liście, w smaku przypominające czosnek. W swoim składzie zawiera aminokwasy, cukry, witaminę C, witaminy z grupy B i wiele innych cennych składników.

Posiada ciemnozielone liście o długości ok. 25-30 cm. W drugim roku uprawy pod koniec czerwca wytwarza pędy kwiatostanowe. Nasiona są odrobię mniejsze od nasion wytwarzanych przez cebulę zwyczajną.

Powszechnie uważana jest za roślinę trwałą, która może być uprawiana w tym samym miejscu przez kilka lat. Nie wytwarza wyraźnie zgrubiałych cebul. Najczęściej występuję w kępkach po kilkanaście egzemplarzy.


Siew


Wysiew nasion powinien nastąpić na początku kwietnia. W tym celu należy utworzyć płytki rowek i wysiać nasiona, co ok. 4 cm, w rzędach, co ok. 25 cm. Kolejną czynnością jest podlanie nowo wysianych roślin. Okres kiełkowania wynosi ok. 30 dni.

Istnieje również możliwość siewu na przełomie września i października. W tym przypadku zbiór nastąpi w kolejnym roku.

Cebula siedmiolatka może być również uprawiana z rozsady. Do rozsadnika nasiona wysiewamy w kwietniu, zaś na miejscu stałym sadzonki umieszczamy w czerwcu.

Trzecim sposobem jest rozmnażanie wegetatywne poprzez podział kęp na wiosnę. Uzyskane sadzonki sadzimy w rozstawie ok. 25x20 cm.

Cebula siedmiolatka


Uprawa


Cebula siedmiolatka preferuje gleby lekkie i wilgotne. Najlepiej udaje się na stanowiskach słonecznych, jednakże w półcieniu również rośnie z powodzeniem. Jest stosunkowo odporna na niskie temperatury. Wysokie plony uzyskamy tylko pod warunkiem intensywnego nawożenia. Zaleca się stosowanie obornika oraz nawozów mineralnych. Pielęgnacja uprawy polega na regularnych odchwaszczaniu i spulchnianiu gleby.

Siedmiolatka nie jest podatna na wszelkiego rodzaju choroby i szkodniki


Zbiór


Liście przeznaczone do spożycia zbieramy od maja do czerwca w sposób analogiczny, jak w przypadku szczypioru. Kwiaty z powodzeniem możemy zbierać od lipca, w początkowej fazie kwitnienia. Z 1 m2 uprawy zazwyczaj uzyskuje się ok. 2 kg ciętego szczypioru.

Zarówno liście, jak i kwiaty doskonale nadają się do przyprawiania surówek i sałatek.

Dobre nasiona cebuli do siewu można kupić tutaj
 

Koniecznie zobacz