Nasiona cukinii - to trzeba o nich wiedzieć!

Jesteś tutaj:

Nasiona cukinii - to trzeba o nich wiedzieć!

3,5/5 (240 ocen)

Prawidłowo wyselekcjonowane nasiona cukinii (Cucurbita pepo) stanowią prostą drogę do obfitych plonów bardzo zdrowych i przepysznych warzyw. Jeśli chcesz mieć pewność, że Twoja przydomowa uprawa odmian dyni zwyczajnej przyniesie znakomite efekty, sprawdź co wiesz o nasionach cukinii. Prezentujemy najważniejsze informacje na temat rozpoznawania i pozyskiwania materiału siewnego wysokiej jakości oraz podpowiadamy, kiedy najlepiej wysiać cukinie i jak wyprodukować silną rozsadę.


Charakterystyka odmian cukinii


Cukinia i blisko spokrewniony z nią kabaczek to odmiany botaniczne dyni zwyczajnej. W ich obrębie wyróżniamy dużą liczbę odmian uprawnych, różniących się wigorem, pokrojem, terminem plonowania i, co najważniejsze dla konsumentów, wielkością, kształtem oraz kolorem owoców. Warto wymienić wśród nich popularne, bardzo plenne odmiany Lajkonik, Astra Polka i Soraya o podłużnych, zielonych owocach, żółtą Atenę Polkę F1 o owocach maczugowatych i atrakcyjną nowość – cukinię okrągłą Tondo chiaro di Nizza. Lubiane kabaczki, polecane do uprawy amatorskiej w ogródkach i na działkach, to m.in. jasnozielony Long White Bush 2 wydający dorodne owoce o długości ok. 20 cm czy Złoty Cepelin o owocach soczyście żółtych, ważących po 2-4 kg. Warto też wiedzieć, że każdy okaz dyni zwyczajnej jest jednopienny, czyli wytwarza zarówno kwiaty męskie, jak i żeńskie. Oznacza to, że cukinia nie wymaga bliskiego sąsiedztwa przedstawicieli tej samej lub innej odmiany by wydać owoce wysokiej jakości.


Jak wyglądają nasiona cukinii?


Nasiona cukinii przybierają różną wielkość w zależności od konkretnej odmiany. Zasadniczo są dość duże, mocno spłaszczone, zielonkawobrązowe, z grubą łupiną w kolorze białym bądź kremowym i poprzeczną blizną. Masa 1000 nasion jest bardzo zróżnicowana i wynosi od 100 do 400 g, choć istnieją odmiany o drobniejszych nasionach, takie jak Atena Polka F1 (66 g). Materiał siewny o wartości handlowej ma wilgotność maksymalną na poziomie 10%, czystość wynoszącą 99% i zdolność kiełkowania minimum 80%, a do siewu można go wykorzystać w ciągu 6 lat od daty zbioru.


Uprawa cukinii w celu otrzymania nasion


Celem uprawy cukinii na nasiona jest pozyskanie wysokogatunkowego, czystoodmianowego materiału siewnego. Gatunek ten cechuje się wysokimi wymaganiami wodnymi i pokarmowymi, potrzebuje więc żyznych, głęboko uprawionych, umiarkowanie zwięzłych i ciepłych gleb o odczynie zbliżonym do obojętnego. Najlepiej rozwijają się i owocują okazy pozyskane z rozsady i wysadzone na pole, ponieważ zbyt wysokie temperatury, panujące pod osłonami, powodują nadmierny rozrost pędów i liści kosztem kwiatów i owoców. Na plantacji konieczne jest także ustawienie pni pszczelich w liczbie 4 na 1 ha w celu zagwarantowania wysokiego plonu. Należy ponadto pamiętać, że cukinia w warunkach naturalnych nie krzyżuje się z dynią olbrzymią, może natomiast krzyżować się z patisonem. Z tej przyczyny zaleca się bezwzględnie przestrzegać zasad izolacji przestrzennej, co oznacza, że plantacja danej odmiany powinna być oddalona od innych o minimum 1000 m. Aby zapewnić najlepszą jakość owoców i nasion, na plantacjach dyni zwyczajnej przeprowadza się tez dwukrotną selekcję negatywną – pierwszy raz w okresie kwitnienia, drugi natomiast przez zbiorem plonów. Okazy słabe, chore i wykazujące cechy nieprzystające do wzorca odmiany usuwa się z uprawy.


Zbiór nasion


Odpowiedni termin na zebranie owoców dyni w celu pozyskania nasion przypada na przełom września i października. Owoce powinny leżakować w chłodnej, suchej piwnicy przez ok. 30 dni, dlatego podczas zbioru zaleca się bardzo uważać, by nie uszkodzić ich skórek, co mogłoby doprowadzić do zagniwania. Nasiona można wyłuskać z miąższu ręcznie, a w celu oddzielenia materiału siewnego od miękkiej tkanki zaleca się wirowanie i odcedzanie na sicie. W sprzedaży dostępne są specjalne środki przyspieszające fermentację, takie jak Pektopol P. Preparaty te znacząco przyspieszają proces oczyszczania nasion. Gotowy do użytku materiał siewny należy jeszcze przez 2-3 dni suszyć w ciepłym, wentylowanym pomieszczeniu. Z 1 ha plantacji można uzyskać od 200 do 800 kg nasion wysokiej klasy. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz