Patison - wszystko o uprawie, odmianach i wymaganiach

Jesteś tutaj:

Patison - wszystko o uprawie, odmianach i wymaganiach

3,4/5 (148 ocen)

Patisony najlepiej udają się na glebach ciepłych, żyznych, próchniczych i głęboko uprawionych, posiadających obojętny odczyn pH. Jeśli podłoże nie jest dostatecznie żyzne, jesienią warto wzbogacić je dobrze rozłożonym obornikiem, kompostem lub nawozami zielonymi. Dodatkowo przed samą uprawą można dodać do gleby nawozy wieloskładnikowe (np. Azofoska), a podczas wegetacji mieszanki zawierające azot (np. saletry).

Cenną właściwością owoców jest słabe przyswajanie i kumulowanie metali ciężkich, dlatego jeśli nawet znajdują się one w glebie, na której uprawiany jest patison, nie powinny być zagrożeniem dla naszego zdrowia. Patisony rzadko również padają ofiarą chorób i szkodników, o ile nie są uprawiane na stanowisku zajmowanym wcześniej przez inne warzywa z rodziny dyniowatych.

Uprawa patisonów

Uprawa patisonów


Sposoby uprawy


Ze względu na wysokie wymagania cieplne, patisony w naszym kraju uprawia się z rozsady, wysadzanej na miejsce stałe w połowie maja lub z siewu wprost do gruntu w podobnym terminie. Dzięki temu istnieje szansa na uniknięcie groźnych dla roślin, wiosennych przymrozków. Rozsadę należy przygotować na ok. 1 miesiąc przed planowanym posadzeniem roślin w gruncie. Nasiona najlepiej od razu wysiewać do osobnych, niewielkich doniczek, dzięki czemu będzie można uniknąć pikowania siewek. Gotową rozsadę na miejsce stałe wysadza się najwcześniej w połowie maja, zachowując rozstaw pomiędzy roślinami ok. 1 m. Rozsada pozwala nam uprawiać warzywo w chłodniejszych rejonach kraju i umożliwia wcześniejsze zbiory. Na stanowiskach cieplejszych warzywo można też uprawiać z siewu wprost do gruntu. Siew również należy zaplanować na połowę maja, co zabezpieczy rośliny przed wiosennymi przymrozkami. Nasiona umieszcza się w podłożu gniazdowo (po 2-3 sztuki), a po wschodach przerywa siewki, zostawiając na każdym stanowisku po jednej, najsilniejszej roślinie. Rozstaw dla roślin powinien być podobny jak w przypadku rozsady i wynosić ok. 1 x 0,8 m.


Zbiór


Zbiór owoców należy przeprowadzać systematycznie w miarę dojrzewania warzyw, gdyż nie tylko szybko rosną i łatwo przejrzewają, ale też pozostając długo na krzewie, spowalniają rozwój kolejnych owoców.

Patisony

Patisony


Zastosowanie


Patison to warzywo sezonowe, którego nie można zbyt długo przechowywać w stanie świeżym. Można je natomiast marnować i kisić, gdyż do tego celu nadaje się znakomicie. Warzywo smakuje też doskonale po upieczeniu, usmażeniu, zgrilowaniu lub uduszeniu.

Szeroki wybór nasion patisona znajdziesz tutaj

Autor: Katarzyna Józefowicz
 

Koniecznie zobacz