Wybieramy i siejemy nasiona rukoli. Porady praktyczne

Jesteś tutaj:

Wybieramy i siejemy nasiona rukoli. Porady praktyczne

3,4/5 (108 ocen)

Rukola (rokietta siewna) to warzywo, które w ostatnim czasie opanowało nasze stoły. Spotkamy ją praktycznie w każdym sklepie spożywczym. Rzadko kiedy sprzedawana jest osobno, najczęściej bowiem stanowi składnik mieszanek sałatkowych. Wynika to z właściwości smakowych liści wytwarzanych przez rukolę – są mocno aromatyczne i lekko pikantne. Często ich smak ocenia się wręcz jako pieprzowo-orzechowy.

Oczywiście możemy się ograniczyć do kupowania już dojrzałych liści, jednak czy własna uprawa nie byłaby bardziej fascynująca? Wystarczy nabyć nasiona rukoli, ich koszt jest niewielki, a satysfakcja – gwarantowana. Tym bardziej, że rokietta nie jest trudna w uprawie. Z materiału siewnego można również bardzo łatwo uzyskać coraz popularniejsze dzisiaj kiełki.


JAKIE NASIONA KUPIĆ?


Nasiona rukoli są łatwo dostępne, znajdziemy je we wszystkich porządnych sklepach ogrodniczych. Przy ich zakupie warto zwrócić uwagę na to, od którego producenta pochodzą – pamiętajmy, że wiarygodne źródło dostawy materiału nasiennego wiąże się z większą pewnością co do jego zdrowotności  i ogólnej jakości. Zwracajmy także uwagę na datę przydatności nasion oraz na ich gramaturę.

Dobrze też zastanowić się wcześniej, czy poszukujemy nasion do celów ogrodowych, czy chcemy z nich uzyskać kiełki. W tym drugim przypadku warto sięgnąć po nasiona ekologiczne posiadające na przykład certyfikat Agro BIO Test. Dzięki temu wyhodowane przez nas kiełki będą całkowicie pozbawione chemii.


JAKOŚĆ NASION


Wysoka jakość nasion rukoli jest ważna w każdym przypadku. Szczególnie istotna staje się jednak, gdy chcemy otrzymać z nich bombę witaminową w postaci kiełków. Jak głoszą zalecenia Unii Europejskiej, tego typu materiał siewny, zanim zostanie przeznaczony do sprzedaży, powinien zostać przebadany pod względem obecności bakterii takich, jak: E. Coli, Salmonella, Bacillus cereus (laseczka woskowa) czy Listeria monocytogenes.


WYGLĄD NASION


Rukola wytwarza wzniesione łuszczyny o długości ok. 2–3 cm. W nich znajdują się nasiona zabarwione w większości na brązowo. Zdarza się jednak, że mają one powierzchnię w kolorze żółtawym, albo nawet – oliwkowozielonym. Ogólnie są małe i okrągłe lub lekko wydłużone, trochę przypominają nasiona rzodkiewki. Dzięki swojemu niewielkiemu rozmiarowi w jednej łuszczynie mieści się ich bardzo dużo.


MASA 1000 NASION


Masa 1000 nasion rukoli wynosi ok. 2 g. W 1 g materiału siewnego znajduje się ok. 500 nasion. W związku z takimi parametrami zaleca się, aby na 10 m2 przeznaczyć ok. 15–20 g materiału.


ZDOLNOŚĆ KIEŁKOWANIA


Nasiona rokietty siewnej zaczynają się rozwijać dosyć szybko – zazwyczaj okres kiełkowania trwa od tygodnia do dwóch. Co ważne, materiał siewny nie potrzebuje wysokiej temperatury, aby zostać pobudzony do rozwoju – wystarczą zaledwie 2°C.


GDZIE SIAĆ NASIONA?


Aby rukola rosła dobrze i szybko, jej nasiona muszą zostać umieszczone w podłożu o jak najbardziej optymalnych cechach. Zapewnijmy zatem tej roślinie glebę żyzną, próchniczą, głęboko uprawioną i lekko wilgotną. Za najlepsze stanowisko uznaje się miejsce delikatnie zacienione i ciepłe.

Warto również okrywać młode rośliny białą włókniną obsypaną ze wszystkich stron ziemią. Takie zabezpieczenie pomoże nam uchronić liście rukoli przed atakiem pchełek ziemnych.


KIEDY I JAK SIAĆ NASIONA?


Nasiona rukoli mogą być wysiewane wprost do gruntu od kwietnia do września. W podłożu należy zrobić odległe od siebie o ok. 20 cm rowki o głębokości ok. 1,5 cm. Ważne, by materiał siewny został rozmieszczony równomiernie. Gdy wszystkie nasiona znajdą się w ziemi, trzeba zasypać rowki, a następnie ugnieść powierzchnię grzbietem grabi. Na końcu powinno się podlać nasiona przez gęste sitko.

W zależności od daty siewu liście rukoli mogą być zbierane w czasie od czerwca aż do listopadowych przymrozków. Okres wegetacji rokietty wynosi ok. 6 tygodni, więc jeśli wysiejemy nasiona w kilku partiach co 2–3 tygodnie, plon będziemy uzyskiwać sukcesywnie.


ZBIÓR NASION


Nasiona rukoli zawiązują się zaraz po przekwitnięciu kwiatów. Podczas gdy łuszczyny są już suche, nasiona nie wykazują jeszcze całkowitej dojrzałości, ale nadają się do zbioru. Do zabiegu najlepiej wykorzystać nieco większą papierową torebkę – należy podstawiać ją pod łuszczyny, a następnie lekko je rozgniatać w palcach i delikatnych wysypywać z nich nasiona. Pamiętajmy też, aby oddzielić od nich łuski. Jeśli nie mamy sitka, możemy to zrobić ręcznie, chociaż zajmie to oczywiście nieco więcej czasu. Bacznie obserwujmy przekwitające rośliny. Jeśli nie zdążymy w odpowiednim momencie zebrać nasion, to rukola sama się rozsieje. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz