Cereus (Pałczak) peruwiański i inne odmiany

Jesteś tutaj:

Cereus (Pałczak) peruwiański i inne odmiany

3,6/5 (198 ocen)

Cereus peruwiański jest jednym z ciekawszych gatunków świata roślinnego. Zaliczany jest do rodziny Cactaceae. Pochodzący z Ameryki Południowej, może stać się ciekawym akcentem w mieszkaniu. Z pewnością najbardziej oryginalną formą cereusa peruwiańskiego jest jego forma monstrualna.

Czy wiesz że …

Nazwa rodzaju została zaczerpnięta z języka łacińskiego i oznacza świecę. Należy wspomnieć o tym, że w Polsce gatunek jest określany jako pałczak.


Kilka uwag o rodzaju


Rodzaj Cereus obejmuje około 40 gatunków kaktusów, których naturalne siedliska występują w Ameryce Południowej oraz Środkowej. W naturalnym środowisku wybrane gatunki mogą osiągać znaczne rozmiary, dochodząc do około 20 m wysokości.

Wybrane gatunki rodzaju

Cereus speciosus
Cereus spachianus
Cereus jamacaru
Cereus azureus
Cereus stenogonus
Cereus repandus
Cereus hildmannianus
Cereus forbesii

Oryginalne cereusy porastają półpustynne obszary Ameryki Południowej i Środkowej, zachwycając kolumnowym pokrojem. Zależnie od gatunku, łodygi mięsiste, wzniesione, kolumnowe bądź bardziej pokładające się, żebrowane z cierniami. Duże, lejkowate kwiaty rozkwitają nocą, a zapylane są m.in. przez ćmy. Po przekwitnięciu ukazują się owoce.

Ze względu na pokrój, stały się cenionymi roślinami ozdobnymi, które w naszym klimacie uprawiane są przede wszystkim w większych pomieszczeniach, szklarniach. Kilka gatunków można spotkać w uprawie domowej, a wśród nich Cereus peruvianus, który należy do najczęściej uprawianych.


Cereus peruwiański - uprawa i pielęgnacja


Tytułowy cereus peruwiański z rodziny kaktusowatych, należący do rodzaju Cereus, zaliczany jest do najpiękniejszych kaktusów kolumnowych, które także możemy uprawiać w mieszkaniu. Roślina charakteryzuje się ładnym pokrojem, małymi wymaganiami oraz dość szybkim wzrostem. Tak jak inne gatunki rodzaju pochodzi  z Ameryki Południowej m.in. Brazylii.

Budowa

Cereus peruvianus charakteryzuje się bardziej krzewiastym pokrojem (rozgałęzia się u dołu). W naturalnym środowisku osiąga do kilku metrów wysokości, natomiast w uprawie, jego wysokość jest ograniczona do około metra. Mięsiste, rozgałęzione, zielonkawe łodygi są żebrowane. Zazwyczaj występuje około 7 żeber, ale ich liczba może się wahać od 5 do 8.  Na łodydze  każdej aureoli, zaobserwujemy liczne ciernie z jednym dominującym. Roślina w starszym wielu wytwarza duże kwiaty, których średnica osiąga do około kilkunastu centymetrów. Po przekwitnięciu, ukazują się jadalne owoce w koralowej barwie.

Szczególnie pożądaną odmianą cereusa peruwiańskiego jest ‘Monstrosus’ o nieregularnym pokroju z licznymi rozgałęzieniami. Pomarszczona roślina wygląda niezwykle oryginalnie i jest jedną z tych roślin ozdobnych, które warto posiadać.

Stanowisko

Cereus tak jak inne kaktusy uwielbia słoneczne stanowisko, a przy tym często wietrzone. W okresie letnim, w celu zapewnienia roślinie bardziej optymalnych warunków do rozwoju, można roślinę przenieść na zewnątrz, a więc na balkon bądź taras. Pamiętajmy, aby przed wystawieniem zahartować roślinę.

Podłoże

Cereus wymaga podłoża przepuszczalnego, a więc najlepiej skorzystać z podłoża do kaktusów. Jeżeli nie będziemy mieli dostępu do tego typu podłoża, wówczas można zastosować podłoże tradycyjne z dużym udziałem piasku i żwiru.

Cereus peruwiański

Cereus peruwiański

Przesadzanie

Cereusy przesadzamy w razie potrzeby. Młode okazy mogą wymagać corocznego przesadzania w okresie wiosennym, natomiast starsze co dwa, trzy lata. Przy przesadzaniu rośliny pamiętajmy o zastosowaniu drenażu.

Temperatura

W okresie wegetacji cereus peruwiański wymaga cieplejszych warunków, dlatego też doskonale sobie radzi w temperaturze pokojowej. W okresie zimy roślinę należy przenieść do widnego, ale chłodniejszego pomieszczenia, w którym temperatura wynosi około 10°C. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz