Cereus (Pałczak) peruwiański i inne odmiany

Jesteś tutaj:

Cereus (Pałczak) peruwiański i inne odmiany

3,6/5 (198 ocen)

Nawożenie

Nawożenie umiarkowane co trzy, cztery tygodnie, nawozem przeznaczonym dla kaktusów.

Podlewanie

Cereus peruwiański lubi wilgotniejsze podłoże, dlatego też w okresie letnim nie należy przesuszać rośliny. Przed kolejnym podlaniem, podłoże powinno przeschnąć. Podczas zimowania, podlewanie skąpe, w razie potrzeby. Cereus w okresie letnim lubi zraszanie. Roślinę podlewamy i zraszamy miękką wodą.

Rozmnażanie

Cereusa peruwiańskiego najłatwiej rozmnożyć wegetatywnie poprzez sadzonki. Przed posadzeniem, rana powinna lekko przeschnąć. Generatywnie możemy rozmnożyć gatunek. Istnieje możliwość rozmnożenia cereusa poprzez szczepienie.
Pozostałe wybrane gatunki rodzaju spotykane w uprawie
 

Cereus azureus – gatunek charakteryzujący się niebieskawym nalotem oraz ciemnymi cierniami. Tak jak inne cereusy żebrowany o wzniesionym pokroju, kwitnie w nocy. Gatunek także występuje w ciekawej formie monstrualnej (‘Monstrosa’). Aby gatunek zachwycał niebieskawą barwą, należy zapewnić mu słoneczne, jasne  stanowisko.

Cereus jamacaru - w swoich ojczystych stronach, może osiągnąć od kilku do kilkunastu metrów wysokości. Pokrój drzewiasty, korpus żebrowany, żółtawe kolce. Kwitnie dużymi kwiatami, a po przekwitnięciu wytwarza owoce. W warunkach domowych warto uprawiać formę monstrualną tego gatunku, niezwykle malowniczą.

Cereus forbesii - charakteryzuje się pojedynczym, kolumnowym pokrojem, żebrowany z cierniami, kwitnie na biało. Szczególnie interesującą formą jest monstrualna odmiana ‘Ming Thing’ oraz formy spiralne. 

Cereus  hildmannianus -  w swoich ojczystych stronach osiąga duże rozmiary, pokrój wzniesiony, korpus żebrowany, żebra segmentowane. Wytwarza duże, białe kwiaty.

 

Problemy w uprawie cereusa


W uprawie kaktusów należy ostrożnie podlewać rośliny, gdyż bardzo łatwo o przelaniu i zgniliznę korzeni oraz podstawy. Cereus nie jest rośliną szczególnie podatną na choroby. Pojawieniu się chorób nie sprzyja częste wietrzenie, racjonalne podlewanie, a także słoneczna wystawa. Cereus doskonale będzie się czuł w okresie letnim na słonecznym balkonie i tarasie.

Ze szkodników uważajmy na uciążliwe wełnowce, które żywiąc się sokiem roślinnym nakłuwają roślinę, doprowadzając m.in. do jej żółknięcia oraz zahamowania wzrostu.

Cereus

Cereus

Zastosowanie


Cereus peruwiański może być uprawiany w widnym, słonecznym mieszkaniu, miejscu ciepłym, ale pamiętajmy, aby na okres zimy zapewnić mu chłodniejsze warunki. Ponieważ cereus preferuje świeże powietrze, doskonale będzie się czuł na słonecznym i zacisznym balkonie, tarasie. Z pewnością posiadacze ogrodów zimowych, powinni się skusić na cereusa, gdyż ogród zimowy jest doskonałym miejscem do uprawy tych roślin.


Uwagi końcowe


Cereus peruwiański należy do najpopularniejszych kaktusów, spotykanych w uprawie. O popularności gatunku zadecydowały małe wymagania, ładny pokrój, a także dekoracyjne kwiaty oraz owoce. W uprawie poszukiwane są przede wszystkim formy monstrualne, kształtem przypominające skałę.

Poza cereusem peruwiańskim warto sięgać po inne gatunki, które także wiele wniosą do kolekcji, a jest w czym wybierać.

Grzegorz Bogucki

Koniecznie zobacz