Uprawa rukoli - wymagania i zastosowanie

Jesteś tutaj:

Uprawa rukoli - wymagania i zastosowanie

3,3/5 (6 ocen)
Możliwość delektowania się warzywami wyhodowanymi na własnym poletku to niewątpliwie wielkie szczęście. Dzięki nieustannemu monitorowaniu ogrodu oraz bezpośredniej ingerencji w cykl rozwojowy zyskujemy pewność, że odżywiamy się zdrowo. Jest to również forma oszczędzania pieniędzy – posiadanie dostępu do świeżych warzyw eliminuje konieczność częstych zakupów. Nie jest to jednak prezent, który otrzymujemy za darmo – o ogromie pracy i wyrzeczeń związanych z ogrodnictwem wie tylko ten, który sam się tym zajmował. Nie oznacza to jednak, że ten proces się nie opłaca. Satysfakcja z żywienia się na własną rękę jest czymś, czemu warto poświęcić wiele. Wybór konkretnego warzywa lub rośliny zależy od warunków panujących w miejscu przeznaczonym do uprawy oraz od indywidualnych upodobań kupującego. Ostatnimi czasy niezwykle popularną rośliną stała się rukola. Mało kto potrafi dzisiaj wyobrazić sobie sałatkę lub pizzę bez jej dodatku. Jakie wymagania stawia przed przyszłym hodowcą rukola oraz do czego możemy ją wykorzystać?
 
 

Nasiona rukoli

 
Rukola jest aromatyczną, zdrową rośliną która obfituje w składniki odżywcze potrzebne organizmowi ludzkiemu. Cechuje się intensywnym, pikantnym smakiem. Swoją popularność zawdzięcza stosunkowo małym wymaganiom oraz wysokim walorom smakowym. W nasiona rukoli możemy zaopatrzyć się bez problemu, pomimo że jeszcze kilkanaście lat temu prawie nikt o niej nie słyszał. Producenci oferują nam je w wersji klasycznej, otoczkowanej, zaprawianej, jako nasiona ekologiczne oraz w formie kiełków.
 

Wymagania środowiskowe rukoli

 
Nasiona rukoli powinniśmy wysiewać w miejscu słonecznym lub w półcieniu, na glebie bogatej w próchnicę, przepuszczalnej i wilgotnej. Są to warunki najbardziej optymalne, należy jednak pamiętać że rukola nie jest wymagająca i może udać się również na gorszych stanowiskach. Wysiew powinniśmy przeprowadzić do rowków oddalonych od siebie o ok. 25 cm. W naszym klimacie rukola jest w pełni mrozoodporna, a wraz z nadejściem lata powinna odwdzięczyć się nam pięknym kwitnieniem.
 

Zastosowanie rukoli

 
Rukola to przede wszystkim olbrzymie bogactwo wartości odżywczych. W jej skład wchodzą liczne pierwiastki i witaminy chętnie przyswajane i potrzebne organizmowi ludzkiemu. Przypisuje się jej również działanie przeciwnowotworowe oraz bakteriobójcze. Oprócz właściwości odżywczych trzeba wspomnieć również o walorach smakowych. Rukola świetnie sprawdzi się wszędzie tam, gdzie trzeba smak potrawy uczynić nieco ostrzejszym. Jest podstawą wszelkiego rodzaju sałatek i dań nastawionych na minimalizm kaloryczny, może być elementem kanapek oraz dań ciepłych, w szczególności pochodzących z kuchni włoskiej.
 

Rukola na kiełki

 
Ciekawą formą spożywania rukoli są nasiona na kiełki. Określeniem tym nazywamy młode roślinki wyrastające z nasion, za pomocą których możemy dostać się do składników odżywczych, zawartych właśnie w owych nasionach. Na tym etapie są one wyposażone w więcej prozdrowotnych elementów niż odpowiadające im dorosłe warzywa. Kiełki wymagają jedynie regularnego zraszania wodą, a po kilku dniach nadają się do spożycia. Jest to świetny sposób na wprowadzenie do swojej diety zdrowych nawyków.
 

Podsumowanie

 
Spożywanie własnych, dorodnych plonów to marzenie każdego ogrodnika. Możliwość posilenia się zdrowym warzywem to bez wątpienia ogromny atut. W ostatnim czasie popularna stała się uprawa rukoli. Ta roślina nie ma wysokich wymagań, a w zamian odwdzięcza się smakiem oraz właściwościami odżywczymi. Jej nasiona możemy nabyć w różnej postaci, a najciekawszą formą spożywania wydają się być kiełki. Rukola jest symbolem bycia na diecie oraz zdrowego odżywiania się  dzięki potrzebnym nam substancjom, które zawiera w olbrzymich ilościach. Wzbogacenie codziennie spożywanych posiłków o tą roślinę z pewnością odbije się korzystnie na naszej kondycji fizycznej i pozwoli delektować się wyrazistym, niepowtarzalnym smakiem.

Koniecznie zobacz