Norniki i nornice w ogrodzie. Skuteczne odstraszanie i zwalczanie

Jesteś tutaj:

Norniki i nornice w ogrodzie. Skuteczne odstraszanie i zwalczanie

3,3/5 (259 ocen)

Gryzonie buszujące na działce to prawdziwe utrapienie każdego ogrodnika. Od wiosny do jesieni żywią sie różnymi częściami roślin, natomiast zimą obgryzają korę u podstawy drzew owocowych i wyjadają z ziemi cebule oraz kłącza roślin ozdobnych. Na działkach najczęściej spotykanym gatunkiem gryzonia jest nornik zwyczajny lub inaczej polny (Microtus arvalis), często mylnie nazywany nornicą. Nornik i nornica to wprawdzie gatunki podobne do siebie, jednak nornice (np. nornica ruda - Myodes glareolus) z reguły żyją w lasach i rzadko odwiedzają tereny w pobliżu siedzib ludzkich, natomiast norniki z upodobaniem gnieżdżą się na polach, łąkach i w ogrodach, stając się bardzo trudnymi do wytępienia szkodnikami.


Charakterystyka


Nornik polny jest niedużym gryzoniem (długość ciała ok. 8-13 cm., natomiast ogona ok. 2-4 cm.) o brązowym grzbiecie i biało-szarej sierści na brzuchu. Jego cykl rozwojowy trwa bardzo krótko, dlatego może rozmnażać się niezwykle sprawnie. Samica jest gotowa do rozrodu już w drugim miesiącu życia. Na świat wydaje z reguły 4-8 młodych, które usamodzielniają się po ok. 2-3 tygodniach. Gryzonie żyją zwykle w niewielkich stadach, zamieszkując płytkie nory (ok. 30-60 cm. gł.) połączone ze sobą systemem korytarzy i naziemnych ścieżek. Norniki prowadzą na ogół osiadły tryb życia, penetrując teren znajdujący się w promieniu ok. 15 m. od nory. W okresie wegetacyjnym (wiosna-lato), żywią się głównie roślinami i ich korzeniami (w tym również burakami, marchwią), nasionami, młodymi pędami oraz cebulkami i kłączami roślin. Zimą z konieczności przestawiają się na inny pokarm, obgryzając korę u podstawy pnia i na korzeniach drzewek owocowych. Jeśli mają taką możliwość, zjadają również cebule i kłącza roślin ozdobnych. W sezonie wegetacyjnym norniki są aktywne od zmierzchu do świtu, natomiast zimą mogą żerować niemal przez całą dobę (nie zapadają w sen zimowy). Dorosły nornik w dobrych warunkach przeżywa ok. 1,5 do 2 lat.


Metody naturalne


Ponieważ norniki wyrządzają w uprawach bardzo poważne szkody, są traktowane jak groźne szkodniki. Kiedy tylko pojawią się w ogrodzie, oznaczają kłopoty, dlatego warto skorzystać z różnych metod pozbycia się ich z działki. Zanim jednak wytoczymy przeciwko nim ciężkie, chemiczne działa, wypróbujmy najpierw sposoby naturalne, które przy niewielkiej ilości szkodników, mogą przynieść całkiem zadowalające efekty.

Walkę z gryzoniami rozpocznijmy od profilaktyki i naturalnych metod odstraszających:

  • jesienią zadbajmy o utrzymanie czarnego ugoru wokół drzewek owocowych, co utrudni gryzoniom dostęp do nich w okresie zimy.
  • podstawę pni drzewek owocowych (szczególnie młodych) owińmy ściśle słomianą matą i zabezpieczmy osłonką, najlepiej wykonaną z gęstej, metalowej siatki (plastikową norniki mogą przegryźć).
  • wokół drzewek owocowych oraz w pobliżu nor posadźmy rośliny, których zapach jest dla nornic drażniący (np. wilczomlecz, komosa czerwona, czosnek, ułudka, mięta oraz bardzo skuteczny rącznik) lub takie, których obecność może im zagrażać (dla nornic szkodliwa jest między innymi gorczyca i gryka, które warto wysiać wokół działki, warzywnika lub sadu i pozostawiać na okres zimy w gruncie)
  • także częste przekopywanie rabat, usuwanie chwastów i koszenie trawnika, stwarza niekorzystne warunki do osiedlania się gryzoni i zmusza je do szukania lepszych stanowisk.
  • gryzonie opuszczają swoje nory również wtedy, gdy umieścimy w nich zgniecione ząbki czosnku, roztarte liście czarnego bzu, orzecha włoskiego lub mięty oraz gałązki świerka. Podobnie zadziała sfermentowany wyciąg z liści czarnego bzu lub piołunu.
  • w ogrodzie zamontujmy też własnoręcznie wykonane odstraszacze (np. na niewielki patyk wbity w ziemię, zakłada sie pustą, aluminiową puszkę lub plastikową butelkę, które hałasem niepokoją gryzonie)

 

Nie zawsze sprawdzają się natomiast plastikowe koszyczki na cebulki roślin ozdobnych, gdyż podobnie jak plastikowe siatki, mogą zostać przegryzione przez nornice poszukujące pożywienia.

Gryzoń

Jeśli szukasz sprawdzonych środków na nornice to kliknij tutaj.

 

  czytaj dalej...

Koniecznie zobacz