Jak pozbyć się ślimaków z ogrodu? Skuteczne sposoby

Jesteś tutaj:

Jak pozbyć się ślimaków z ogrodu? Skuteczne sposoby

3,5/5 (82 ocen)

Ślimaki bytujące w naturalnym środowisku, to zwierzęta bardzo pożyteczne. Odżywiają się głównie resztkami organicznymi, dzięki czemu ułatwiają ich rozkład i przyczyniają się do sprawnego obiegu materii organicznej. Ich populacja nie ma też szansy nadmiernie się rozrosnąć, gdyż jest skutecznie ograniczana przez naturalnych wrogów ślimaków takich jak ptaki, krety, żaby, jeże, jaszczurki lub pasożytnicze owady (np. chrząszcze). Wśród licznych gatunków tych mięczaków, znajdują się jednak również takie, które chętnie osiedlają się w pobliżu siedzib ludzkich i stają się bardzo uciążliwymi szkodnikami, niszczącymi uprawy roślin użytkowych i ozdobnych. Poniżej opisujemy sprawdzone sposoby na skuteczne pozbycie się ślimaków w ogrodzie.


Ślimaki - szkodniki


Do grupy ślimaków, uznawanych za szkodniki roślin należą zwierzęta posiadające muszlę tzw. oskorupione (ślimak ogrodowy, ślimak winniczek, ślimak gajowy, zaroślarka pospolita) oraz liczniejsze i groźniejsze ślimaki nagie czyli pozbawione muszli (głównie pomrowy, pomrowiki i śliniki min.: pomrów wielki, pomrów żółtawy, pomrowik polny, pomrowik mały, ślinik luzytański, ślinik wielki, ślinik ogrodowy). Efektem ich żerowania są duże, nieregularne dziury wygryzione w liściach lub owocach. Zwierzęta trudno jest wypatrzyć w ciągu dnia, gdyż zwykle żerują nocą, ale ich obecność zdradza błyszczący ślad śluzu, jaki pozostawiają na kamieniach, pędach roślin, liściach, ścieżkach czy szybach szklarni.


Zwyczaje ślimaków


Walka ze ślimakami w ogrodzie jest trudna, ale konieczna, gdyż zwierzęta bez obecności swoich naturalnych wrogów bardzo szybko powiększają swoją liczebność. Kurczące się zasoby żywności oraz duża dostępność delikatnych i miękkich tkanek roślin sprawia, że ślimaki uszkadzają, a czasem nawet zupełnie objadają liście i owoce wielu roślin uprawnych takich jak krzewy owocowe (np. agrest), rośliny jagodowe (np. truskawki), warzywa (np. sałatę, kapustę, buraki) i rośliny ozdobne (np. funkie, aksamitki, dalie). Ślimaki żerują głównie nocą, gdyż wtedy nie są narażone na palące słońce. W ogrodzie najliczniej pojawiają się wiosną i latem po deszczu, kiedy temperatura powietrza wynosi ok. 17-19°C. W dzień ślimaki chowają się w kryjówkach, na które wybierają miejsca wilgotne, ciemne i bogate w substancje organiczne (np. gęste zarośla, rowy melioracyjne, pryzmy kompostowe, stosy drewna lub kamieni, sterty liści).

Ślimaki w ogrodzie bywają uciążliwe

Ślimaki w ogrodzie bywają uciążliwe


Metody chemiczne


Wśród wielu metod zwalczania ślimaków, najprostsze wydaje się zastosowanie gotowych środków ochrony roślin, należy jednak pamiętać, że zawierają one substancje chemiczne potencjalnie groźne dla środowiska, dlatego w przypadku roślin użytkowych powinno stosować się je wyłącznie w ostateczności (dużej liczebności szkodnika). Do ochrony warzyw i owoców przed ślimakami, należy też wybierać preparaty z aktualnej listy środków ochrony roślin znajdujących się w wykazie MRiRW (np. Aromol 1,62 RB, Ferramol GR, Glanzit 06 GB). Środki najlepiej stosować w słoneczny i bezdeszczowy dzień, rozsypując je równomiernie wokół roślin, o ile instrukcja preparatu nie stanowi inaczej. Nie należy też przekraczać zalecanej dawki, gdyż wtedy składniki preparatu zaczynają odstraszać ślimaki i przestają spełniać swoje zadanie.

Metody walki ze ślimakami nie muszą ograniczać się jednak wyłącznie do użycia środków chemicznych, gdyż istnieje cały szereg sposobów ekologicznych, pozwalających skutecznie powstrzymać inwazję szkodników. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz