Jak pozbyć się kuny domowej? Najlepsze sposoby na kuny

Jesteś tutaj:

Jak pozbyć się kuny domowej? Najlepsze sposoby na kuny

2,9/5 (1962 ocen)

Uroczy pyszczek i piękne, brązowo-szare futerko kuny domowej nie wystarczą, by zapewnić jej naszą sympatię, jeśli zwierzątko postanowi osiedlić się w pobliżu ogrodu lub na strychu domu, w którym mieszkamy. W krótkim czasie stanie się bowiem dla nas tak uciążliwe, że z pewnością bardzo szybko zapragniemy pozbyć się kłopotliwego gościa. Warto jednak pamiętać, że kuna domowa (Martes foina) ma bardzo bliską kuzynkę - kunę leśną (Martes martes), której zdecydowanie bardziej odpowiada środowisko leśne niż osiedla ludzkie. Z daleka oba zwierzątka wydają się podobne, ale różni je wygląd łatki na piersi, pozwalający bez kłopotu określić, z którym gatunkiem mamy do czynienia. U kuny domowej łatka jest duża, rozwidlona i biała, natomiast u kuny leśnej mniejsza, nierozwidlona i żółta lub kremowa. Jeśli więc to kuna leśna zabłądzi przypadkowo do naszego ogrodu, nie warto wpadać w panikę, gdyż najprawdopodobniej opuści go najszybciej, jak tylko będzie to możliwe.


Zwyczaje kuny


Jeśli kuna domowa wybrała nasz ogród na swój dom, będziemy musieli znaleźć sposób na to, aby się od nas wyprowadziła. Zanim jednak zaczniemy z nią walkę, warto poznać zwyczaje zwierzątka. Kuna domowa, jak wszystkie łasicowate jest drapieżnikiem, aktywnym głównie po zmierzchu. Jej podstawowym pożywieniem są gryzonie (myszy, szczury), ptaki (w tym również ptactwo domowe np. kury) i ich jaja, a także żaby i owady, choć nie pogardzi również owocami, które chętnie podbiera z krzewów i niewysokich drzewek. Na swoje siedliska wybiera miejsca ciepłe, suche i zaciszne, dlatego często buduje gniazda w materiale ociepleniowym pod dachem (np. w wełnie mineralnej), w stodołach, wypełnionych sianem lub w zakamarkach budynków gospodarczych.

Doskonałe Odstraszacze i Żywołapki przeciw Kunom Kupisz Tutaj

Kuna domowa w pewnym stopniu może być naszym sprzymierzeńcem, gdyż doskonale oczyszcza teren ze wszystkich uciążliwych gryzoni, zagrażających naszym uprawom i zapasom. Jeśli jednak posiadamy ptactwo domowe lub uprawiamy owoce, a kuna osiedli się na poddaszu naszego domu, zwierze zaczyna robić się uciążliwe. Wyrządza szkody w ogrodzie, objadając owoce z krzewów i drzew, wybierając z kurników jajka oraz polując na kury i ptaki ozdobne (np. gołebie). W domu również może zrobić sporo zamieszania, niszcząc ocieplenie budynku, przegryzając izolację i uszkadzając kable. Często zdarza się nawet, że w poszukiwaniu ciepłego schronienia i materiału do budowy gniazda, przegryza kable i inne elementy w znajdujących się na posesji samochodach.

Kuna domowa

Kuna domowa


Gatunek na specjalnych prawach


Walka z kuną domową, to zadanie dość trudne, ale z wielu powodów nie warto wykorzystywać do tego celu trutek lub innych metod prowadzących do śmierci zwierzęcia. Pomijając oczywiste powody humanitarne, warto pamiętać, że trucizna może zagrażać innym zwierzętom, w tym także naszym domowym psom i kotom. Nie bez znaczenia jest również fakt, że jeśli otrute zwierze padnie na strychu lub w innym miejscu budynku, stanie się potencjalnym źródłem zakażenia i będzie wydzielało bardzo przykry zapach. Poza tym kuny, zarówno domowe jak i leśne to zwierzęta łowne, których dotyczą odrębne przepisy prawne (np.: ustalające dla nich okresy ochronne). Dlatego też warto poszukać najlepszych, ale jak najbardziej ekologicznych sposobów pozbycia się kuny domowej z naszego najbliższego sąsiedztwa. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz