Mklik mączny, mol spożywczy - opis i skuteczne zwalczanie

Jesteś tutaj:

Mklik mączny, mol spożywczy - opis i skuteczne zwalczanie

3,3/5 (610 ocen)

Mklik mączny, mol spożywczy jest niezwykle uciążliwym szkodnikiem zbożowych produktów spożywczych. Równie często jak w magazynach i młynach, występuje w domowych spiżarniach oraz kuchniach. Jeśli zachowamy podstawowe zasady profilaktyki, uchronimy się przed przykrą niespodzianką, jaką jest znalezienie jego larw w żywności.


Opis


Mklik mączny (Ephestia kuehniella) to nocny motyl z rodziny omacnicowatych. Długość jego ciała wynosi ok. 15 mm, a rozpiętość skrzydeł – 20-25 mm. Przednia para ma jasnoszarą barwę i widać na niej cienkie, zygzakowate paski. Dolne skrzydła o charakterystycznie postrzępionych krawędziach są natomiast białożółte.

Gąsienica mklika mącznego dorasta do 20 mm. Jej ciało przybiera zazwyczaj brudnobiały lub różowawy kolor, jedynie głowa jest brązowa. Jasnobrunatne poczwarki motyli są ukryte w kokonach.


Występowanie i szkodliwość


Owady doskonałe prowadzą nocny tryb życia. Za dnia chowają się w ciemnych miejscach – często natykamy się na nie w szafkach, na opakowaniach produktów spożywczych. Niekiedy jednak pierwszą oznaką obecności szkodników, jaką zauważamy, jest występowanie lepkich oprzędów na żywności – nawet jeśli była szczelnie zamknięta i zabezpieczona. W domach larwy mklików znajdujemy najczęściej w pojemnikach zawierających mąkę oraz inne produkty zbożowe, np. płatki i otręby, a także w kaszach, nasionach roślin strączkowych, orzechach, suszonych owocach i warzywach, a nawet w słodyczach. W magazynach szkodniki żerują również na ziarnach zbóż. Larwy rozdrabniają pokarm, dlatego w skażonej żywności znajduje się proszek zmieszany z odchodami, zbity w grudki. Porażeniu ulega zazwyczaj tylko wierzchnia warstwa produktu.

Największe straty mklik mączny powoduje w młynach, ponieważ mąka pozlepiana w grudki zatyka sita i przewody maszyn.

 

Mklik mączny potocznie mol spożywczy

Mklik mączny potocznie mol spożywczy


Rozwój


Motyle nie mają przewodów pokarmowych i żyją stosunkowo krótko – ok. 14 dni. Przez cały ten czas rozmnażają się, jeśli tylko panuje temperatura sprzyjająca rójce: 13-30°C. Jedna samica jest w stanie złożyć do 200 jaj. Ze względu na ich wielkość, wynoszącą zaledwie pół milimetra, bardzo trudno je zauważyć. Są ulokowane na produktach spożywczych bądź w ich bezpośrednim sąsiedztwie, w niewielkich złożach albo pojedynczo. Optymalna temperatura dla rozwoju larw wynosi 26-30°C, a wilgotność 40-60%. W takich warunkach mkliki wylęgają się przed upływem tygodnia. Od tego momentu przez ok. 60-70 dni będą intensywnie żerowały i przejdą kilka wylinek. Larwy przepoczwarzają się w ciemnych, trudno dostępnych miejscach, a ich kokony, zbudowane z resztek pokarmu oraz przędzy, są twarde i dość trudne do zniszczenia. Wyloty motyli następują po upływie 10-20 dni, w zależności od warunków termicznych. Mklik mączny zasiedla zarówno ogrzewane, jak i nieogrzewane pomieszczenia i wykazuje wysoką odporność na niskie temperatury. W ciągu roku w warunkach domowych może rozwinąć się 6 generacji szkodnika, a w nieogrzewanych magazynach i spichrzach – 3.

Mklik mączny

Mklik mączny

Tutaj kupisz sprawdzoną i ekologiczną pułapkę - lep na mole spożywcze

  czytaj dalej...

Koniecznie zobacz