Mklik mączny, mol spożywczy - opis i skuteczne zwalczanie

Jesteś tutaj:

Mklik mączny, mol spożywczy - opis i skuteczne zwalczanie

3,2/5 (429 ocen)

Zwalczanie


Mklika mącznego bardzo łatwo sprowadzić do swojej kuchni lub spiżarni. Ponieważ szkodnik ten występuje w młynach i magazynach, niekiedy dostaje się do opakowań różnych produktów. Dlatego tak ważne jest staranne sprawdzanie żywności przeznaczonej do długiego przechowywania, także tej świeżo kupionej i szczelnie zamkniętej.

Domowe metody zwalczania niewielkich inwazji mola spożywczego polegają na przemrożeniu produktów, w których znaleźliśmy oprzędy, bądź poddaniu ich działaniu wysokich temperatur (powyżej 50°C). Silnie zanieczyszczona żywność nie nadaje się do spożycia. Warto również przejrzeć dokładnie wszystkie szafki i ciemne zakątki, w których prawdopodobnie znajdziemy kokony.
Jeśli mklik mączny wystąpił w magazynie, najprawdopodobniej potrzebna okaże się pomoc specjalistów z zakresu zwalczania szkodników zbożowych. Polecanym sposobem walki z tym motylem jest fumigacja, czyli rozpylenie odpowiedniego insektycydu.

Pamiętajmy też, że odkażanie pomieszczeń, które chcemy przeznaczyć na magazyny, stanowi zabieg kluczowy w zapobieganiu inwazjom szkodników. Polski rynek oferuje szereg środków przeznaczonych do stosowania w ramach profilaktyki, np. Actellic 500 EC, Alfasekt 050 SC lub Permasect 250 EC.

Tutaj kupisz sprawdzoną i ekologiczną pułapkę - lep na mole spożywcze

Małgorzata Długosz
 

Koniecznie zobacz