Szubak dwukropek - opis, szkodliwość i zwalczanie

Jesteś tutaj:

Szubak dwukropek - opis, szkodliwość i zwalczanie

3,1/5 (360 ocen)

Jednym z wyjątkowo trudnych do wytępienia szkodników, zasiedlających domy i pomieszczenia gospodarcze, jest szubak dwukropek. Larwy tego chrząszcza są niemal wszystkożerne, dlatego mogą stać się przyczyną dużych zniszczeń. Warto wiedzieć, jak rozpoznawać je i zwalczać.


Opis


Szubak dwukropek (Attagenus pellio) jest chrząszczem z rodziny skórnikowatych. Osobnik dorosły ma długość 4,5-5,5 mm, a na jego ciemnobrązowych lub czarnych okrywach widać dwie białe kropki. Samce różnią się od samic budową czułków: u osobników męskich ostatnie człony tych narządów są znacznie dłuższe.

Ciało brązowej larwy mierzy ok. 1 cm. Porastają je szczecinowate włoski, które na końcu odwłoka są wyjątkowo długie i tworzą charakterystyczny pędzelek.


Występowanie i szkodliwość


Chrząszcze zasiedlają gniazda dzikich i domowych ptaków, skąd ich potomstwo przedostaje się do pomieszczeń gospodarczych oraz mieszkalnych. Każda samica składa w ciągu swojego życia ok. 50 jaj. Stadium larwalne szubaka dwukropka trwa 1-2 lata, natomiast życie osobników dorosłych – zaledwie kilka tygodni. Chrząszcze nie wyrządzają dużych szkód, ponieważ za główny pokarm służy im nektar kwiatowy. Larwy natomiast żywią się martwym naskórkiem ptaków, ale pojawiają się też w magazynach i spiżarniach, gdzie żerują na suchych produktach spożywczych. Uszkadzają również tkaniny pochodzenia zwierzęcego – wełnę i futra, a także skórę.

Szubak dwukropek

Szubak dwukropek


Zwalczanie


Pierwszy etap walki ze szkodnikiem polega na zlokalizowaniu jego gniazda. Jeśli w sąsiedztwie pomieszczenia, w którym napotkaliśmy żerujące larwy, znajduje się kurnik, warto sprawdzić, czy nie ma w nim martwych gryzoni lub resztek pożywienia. Jak najczęściej sprzątamy wybiegi i gniazda, by nie zalegały w nich pióra. Z kurników usuwamy nie tylko resztki paszy, lecz również martwe owady i pajęczyny, w których mogą bytować larwy szubaków. Artykuły spożywcze, zniszczone przez szkodniki, należy zutylizować. Pasze również utylizujemy lub odkażamy, przetrzymując je przez pół godziny w temperaturze 55°C lub zamrażając na tydzień. Zimą warto przechowywać suche produkty w nieogrzewanych pomieszczeniach, w których panują temperatury poniżej 0°C. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz