Skuteczne zwalczanie moli ubraniowych

Jesteś tutaj:

Skuteczne zwalczanie moli ubraniowych

3,2/5 (92 ocen)

Maleńkie mole, a ile to szkód mogą wyrządzić? Kto raz się z nimi spotkał z pewnością nie będzie miał ochoty na powtórny kontakt. Jak skutecznie pozbyć się moli ubraniowych ze swoich szaf?


Jak wyglądają mole ubraniowe?


Mole ubraniowe  należą do grupy owadów, które niewątpliwie negatywnie oddziałują na spokojne dotąd życie domowników. Szafy, gdzie ubrania nie są bezpieczne, a wręcz przeciwnie - mogą ulec zniszczeniu, przestają spełniać swoją funkcję. Wyjmując ubranie (bez względu na jego cenę) nie chcemy być przecież zaskoczeni i czuć się niepewnie.

Tego rodzaju owady pochodzą z rodziny motylowanych. Właściwie nazywają się molami włosienniczkami. Są bardzo małe, dzięki czemu nie zawsze zostają rozpoznane przez domowników. Mają do 11 mm, więc niekiedy trudno dojrzeć je bez pomocy szkła powiększającego. Jasna, słomkowa barwa, skrzydełka oraz pożywienie w postaci tkanin to jedne z głównych cech wyróżniających trudne do wytępienia szkodniki.

Mole nie żywią się wyłącznie futrami czy materiałami moherowymi. Mogą bowiem rozprzestrzeniać się także w dywanach czy tkaninach bawełnianych. Wbrew pozorom ubrań wcale nie niszczą dorosłe osobniki, ale ich larwy. W związku z tym to właśnie rozmnażanie się moli jest tak niebezpieczne dla naszych domów.


Skąd?


Chcąc skutecznie pozbyć się moli ubraniowych trzeba wiedzieć, kiedy mogą one przybyć do naszego domu. Zazwyczaj podaje się, że ich źródłem są otwarte okna oraz drzwi, przez które to przedostają się do naszych mieszkań. Nie należy również zapominać, że owady mogą pojawić się w naszym domu, jeżeli nasi sąsiedzi także z nimi walczą.

W przypadku stancji czy wynajmowanych mieszkań trzeba pamiętać o molach ubraniowych. Mogą one bowiem nie tylko być towarzyszami właścicieli, ale i nas samych. Z tego względu ważne jest zachowanie zasad higieny. Przed włożeniem ubrań do starej szafy nie powinno się rezygnować z dokładnego wyczyszczenia jej. Zalegające w starym wnętrzu mole szybko rozprzestrzenią się i z pewnością nie przyniosą nam korzyści z wynajmowanego mieszkania.


Skutki


Aktywność moli jest widoczna dla oka. Tkaniny przestają być jednolite i pojawiają się na nich dziurki. Ubranie nie jest już zatem atrakcyjne. Pomimo, że wyprane nie nadaje się  do założenia. Oprócz tego poszczególne elementy garderoby bądź dywany mogą być jeszcze bardziej zniszczone. Zatem nie chodzi wyłącznie o wymienione wcześniej ubytki.

Im większa plaga moli i zwiększona aktywność tym oczywiście większa skala zniszczeń. Oprócz mało estetycznych dziurek tkaniny mogą być również poklejone. Dodatkowym uzupełnieniem są oczywiście odchody moli. Jak zatem widać na przykładzie mole ubraniowe nie zwiastują niczego dobrego, a chęć ich usunięcia jest jak najbardziej zrozumiała.


Walka


Zbagatelizowanie istnienia moli ubraniowych nie jest oczywiście wskazane. Jednym ze sposobów jest zastosowanie naftaliny, kojarzonej z nieprzyjemną wonią. Trzeba jednak mieć na uwadze, że naftalina jest także materiałem toksycznym, a jej zastosowanie nie zawsze przynosi pożądane rezultaty.

Pierwszą czynnością mającą na celu usunięcie moli jest oczywiście wyczyszczenie szafy. Przydadzą się środki chemiczne, ale również woda z octem. Dopiero później przystępuje się do kolejnych działań.

Z domowych sposobów chętnie stosuje się sosnowe szyszki albo igły. Propozycją jest również wykorzystanie żywicy. Jednak należy zachować ostrożność, aby nie pobrudzić wnętrza szafy. Przydatne do walki z molami okazują się również kasztany.
Można również pomyśleć o olejkach. Jak widać mole są odpędzane przez pewnego typu zapachy. Olejek goździkowy czy o zapachu drewna cedrowego jest jak najbardziej wskazany. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz