Jak pozbyć się ślimaków z ogrodu? Skuteczne sposoby

Jesteś tutaj:

Jak pozbyć się ślimaków z ogrodu? Skuteczne sposoby

3,5/5 (82 ocen)

Profilaktyka


- systematyczne koszenie traw i usuwanie chwastów, szczególnie w rowach melioracyjnych, międzyrzędziach i na rabatach
- osuszanie podmokłych miejsc i likwidowanie kałuż
- ograniczanie liczebności kryjówek ślimaków przez uprzątniecie znajdujących się w ogrodzie stert kamieni, gruzu, gałęzi, liści, chwastów, desek czy składowiska pojemników.
- systematyczne wzruszanie podłoża (ślimaki wystawione na działanie słońca i wiatru, szybko wysychają)
- usypywanie wokół zagonów obwódek z ostrych kamieni, żwiru, gruboziarnistego piasku lub popiołu
- wykorzystanie w ogrodzie niegaszonego wapna (środek należy stosować tak, aby nie miał bezpośredniego kontaktu z rośliną, rozsypując go na podłożu wieczorem, podczas suchej pogody).

Ślimak winniczek

Ślimak winniczek


Naturalne metody walki ze ślimakami


- ręczne odławianie i niszczenie ślimaków, prowadzone w czasie ich największej aktywności czyli w ciepłe dni po deszczu lub późnym wieczorem i nocą przy latarce
- umieszczanie w pobliżu roślin, wkopanych w ziemię gładkich np. szklanych pojemników, do połowy wypełnionych piwem (zwabione zapachem ślimaki topią się w płynie)
- umieszczanie w ogrodzie pułapek na ślimaki wraz z przynętą i czyszczenie ich co kilka dni. Rodzajem domowej pułapki może być kawałek wygiętej kory lub deska z zamontowaną pod spodem przynętą w postaci kawałków marchewki, umieszczona w ciemnym i wilgotnym miejscu
- wykorzystanie do ochrony upraw preparatów biologicznych, zawierających pożyteczne organizmy pasożytnicze (np. Nemaslug – posiadający w składzie pasożytnicze nicienie)
- utworzenie pasów ochronnych z roślin odstraszających ślimaki np. majeranku, macierzanki, mydlnicy lekarskiej, czosnku, cebuli, hyzopu lekarskiego, tymianku, szałwii, gorczycy, krwawnika, przywrotnika
- stworzenie dogodnych warunków do bytowania naturalnych wrogów ślimaków: ptaków (np. budki lęgowe), żab i jaszczurek (np. tworzenie oczek wodnych), jeży (np. pozostawienie w ogrodzie tzw. dzikich zakątków, które są wprawdzie atrakcyjne także dla ślimaków, ale bytujące w nich jeże i ptaki, nie pozwolą im się tam zasiedlić).

Autor: Katarzyna Józefowicz
 

Koniecznie zobacz