Jak pozbyć się myszy i szczurów? Skuteczne sposoby!

Jesteś tutaj:

Jak pozbyć się myszy i szczurów? Skuteczne sposoby!

3,3/5 (203 ocen)

Gryzonie, które postanowiły osiedlić się w naszym sąsiedztwie, mogą stać się stworzeniami wyjątkowo uciążliwymi. W ogrodzie uszkadzają rośliny, podgryzają korzenie i korę drzewek owocowych oraz zjadają cebulki kwiatowe, owoce i warzywa (również te z piwnic i magazynków), natomiast w budynkach niszczą ocieplenie, uszkadzają izolację i przegryzają kable. Poza tym zanieczyszczają odchodami mieszkania, piwnice, budynki gospodarcze i zapasy żywności, a czasem roznoszą również choroby (min. wściekliznę, żółtaczkę). Duże szczury mogą też stanowić zagrożenie dla drobnego ptactwa hodowlanego i młodych zwierząt domowych. Nasze otoczenie szczególnie upodobały sobie myszy (głównie mysz domowa - Mus musculus i mysz polna - Apodemus agrariusz) i szczury (przede wszystkim szczur wędrowny - Rattus norvegicus), gdyż w pobliżu człowieka łatwo znajdują żywność i schronienie.

Walka z gryzoniami jest zwykle dość trudna, ale konieczna, gdyż w sprzyjających warunkach zwierzęta rozmnażają się łatwo i szybko, przez co w krótkim czasie mogą stać się trudną do opanowania plagą. Sposobów na gryzonie jest wiele, ale nie wszystkie okazują się równie skuteczne, szczególnie w przypadku większego i bystrzejszego szczura, dlatego warto zastosować kilka z nich jednocześnie, dzięki czemu łatwiej będzie osiągnąć pożądany rezultat.


Drapieżniki


Pierwszą linią obrony przed gryzoniami są ich naturalni wrogowie: ptaki (sowy, pustułki, myszołowy), kuny i jeże (zjadają młode myszy), a także domowe koty. Z tego względu warto jest stworzyć w ogrodzie warunki, które zachęcą polujące na gryzonie drapieżniki do odwiedzania naszej posesji, a także przygarnąć pod dach łownego kota, którego nocna aktywność łowiecka pokrywa się z aktywnością życiową gryzoni (żerują głównie po zmierzchu).   


Pułapki i substancje zapachowe


Kolejnym sposobem na gryzonie są różnego rodzaju pułapki. Ich dostępność w handlu jest obecnie bardzo duża, dlatego bez problemu można dobrać odpowiedni rodzaj. Pułapki z przynętą ustawia się w pobliżu nor, gniazd i miejsc żerowania gryzoni, a następnie raz na 1-2 dni sprawdza się je i w razie potrzeby dokładnie czyści (z martwych zwierząt i z ich zapachu). W odstraszeniu gryzoni w pewnym stopniu mogą też pomóc rośliny aromatyczne. Zwierzęta będą unikały miejsc, w których wyczują zapach czosnku, czarnego bzu oraz intensywnie pachnących ziół. Z tego powodu w pobliżu nor, szczelin i na trasach gryzoni warto umieścić zmiażdżone ząbki czosnku, gałęzie czarnego bzu, roztarte pędy żywotnika lub jałowca, ziele gorczycy oraz miseczki z suszonymi ziołami (np. miętą, rumiankiem, tymiankiem, lawendą, gorczycą oraz trującym, suszonym zielem oleandra), dodatkowo skropionymi olejkami zapachowymi z tych roślin. Można też skorzystać z gotowych środków odstraszających (np. w formie granulatu), nasączonych odpowiednimi aromatami lub z odstraszaczy dźwiękowych.

Koty skutecznie pomagają w zwalczaniu gryzoni

Koty skutecznie pomagają w zwalczaniu gryzoni

Tutaj znajdziesz dobrą ofertę na środki przeciw myszom i szczurom

  czytaj dalej...

Koniecznie zobacz